Berengária, manželka slávneho Richarda bola Saladínovou dcérou!

Kronikári v stredoveku sa veľmi dnes neodlišovali od dnešných moderných „kronikárov“ novinárov. Niektorí boli spoľahliví, ale kopa z nich hľadala senzácie, bulvár.


Samozrejme, že Berengária Navarská, manželka slávneho Levie srdce nebola dcérou Saladína, ale navarrského kráľa Sancheza, nazývaného Múdry.

Podľa stredovekých divokých bulvárnych plátkov, toto mal byť otec

Berengárie, navarrskej princeznej. Saladín bol rovnocenný super Richarda levie srdce počas križiackej výpravy. Sultán bol egyptsko – sýrsky sultán.

 

 

 

 

 

 

Berengária sa narodila medzi rokmi 1165 – 1170. Ale jej dátum umŕtia aj rok je presný, zomrela 23.12.1235. Svojho Richarda prežila o tridsať rokov.
Matka jej zomrela ešte keď bola dieťa. Mala piatich súrodencov. Jej brat Sanchez bol priateľom princa Richarda ešte Akvitánskeho vojvodu a aj ako slávneho anglického kráľa

Dá sa hovoriť aj o istých rodinných vzťahov medzi kráľom Sanchom Múdrym a jeho rodinou a Eleonórou, anglickou kráľovnou, ktorej Richard bol miláčik. Pravidelne usporiadali stretnutia, kde sa konali aj rytierske turnaje. Na jedným z nich Richard turnaj vyhral, a venoval vavrín víťazstva mladučkej princeznej Berengárie. Rodinné vzťahy sa prehĺbili aj potom, čo sa navarrský kráľ zastal Richardovej matky Eleónori, aby ju anglický kráľ prepustil z väzenia, do ktorého ju uvrhol za podnecovanie synov proti korune. Zrejme aj toto mohlo spôsobiť, že sa podľa niektorých dobových správ mladý akvitánsky vojvoda Richard do Berengárie zamiloval. Berengária bola známa svojou krásou, jemnými spôsobmi a dobrým srdcom, aj vzdelaním. Na rozdiel od ostatných rodín, navarský kráľ dal možnosť svojim deťom vybrať svojich životných druhov. Svoje deti miloval viac ako moc. Ku šťastiu Richarda a Berengárie nehralo to, že Richard bol zásnubný s dcérou francúzskeho kráľa už od svojich deviatich rokov. Zrejme, že Richard tento zväzok veľmi nechcel, dá sa dedukovať. Asi tri štyri roky, ako sa stál anglickým kráľom sa akosi dlho zdržiaval vo svojom milovanom Akvitánsku a Gaskonsku, susediace sNavarrou. A neboli to len odbojní šľachtici. Navarskému kráľovi pomohol zlikvidovať banditov, ktorí prepadávali pútnikov do Santiaga del Compostella v Navarre.

Potom v roku 1189 sa Richard stál anglickým kráľom. Nemal iné starosti, než pripraviť veľkolepé vojsko na križiacku výpravu do Jeruzalema. Svoju matku poveril, aby išla vydvíhnuť jeho snúbenicu Berengáriu a dobrodružnou cestou cez Alpy ju priniesla do Talianska. Tam bol tábor križiakov. Ale svoju nevestu musel tajiť, ešte stále bol snúbenec už sestry francúzskeho kráľa. Inak križiacka výprava by sa zmarila. Obaja králi anglickí a francúzski si skočili ako dvaja kohúti na smetisku do vlasov. Richard prehlásil, že nechce sa oženiť s jeho sestrou, ale s navarrskou princeznou Berengáriou. Z Talianska Richard so snúbenicou Berengáriou a milovanou sestričkou Janou vyplávali do Svätej Zeme. Ale netušili, aké dobrodružstvo ich čaká. Postihla ich búrlivá májová búrka. Celý mesiac Richard, Berengária o sebe nič nevedeli. Nakoniec za romantických okolnosti ju dostal sestričku a snúbenicu z rúk perverzného a krutého uchvatiteľa ostrova Cyprus. ľudia Richarda vítali ako osloboditeľa.

manželka Richarda, Berengária

manželka Richarda, Berengária

Tak už nezostávalo nič iné, ako vystrojiť nádhernú svadbu, za romantických okolnosti na ostrove lásky, kde sa kedysi z morských vĺn zrodila Afrodita, bohyňa lásky. Podľa stredovekých kroník mala nevesta Berengária bielu róbu, rozpustené čierne vlasy a závoj, s diadenom. O niekoľko storočí sa svadobná biela róba a závoj stál módnym hitom pre nevesty. Napríklad v bielom sa výdávala aj Sissie, kráľovná Alžbeta 19. storočie aj kráľovná Viktória. http://www.wedding-gowns-on-line.com/berengaria-of-navarre-tiara

 

A potom manželia následujúce tri roky v neustálom nebezpečí. Nešlo iba o vojenské ohrozenie zo strany Moslimov, a ich slávneho Saladína, ale bolo to nezdravé podnebie. Kde zomrelo aj množstvo mocných mužov na infekčné choroby. Križiacka výprava sa skončila úspešne aj neúspešne, urazený Francúzsky kráľ odišiel hneď na začiatku. Vojenský a zdravotne oslabený Richard bol na konci síl. Podpísal so sultánom mierovú dohodu na tri roky. Vojnu nik nevyhral. Bolo však veľa mŕtvych. Svoju manželku ešte roku 1192 začiatkom septembra aj s jej priateľkou Jankou odprevadil na ľod, aby na neho čakali v Ríme. On ešte pár veci chcel zariadiť. Ale dopadlo to katastrofálne. Richardova ľód stroskotala, vo Viedni ho zajal jeho nepriateľ. Stál sa väzňom nemeckého císara. A manželka Berengária, sestra Janka obetavo zbieralo mohutné výkupné na kontinente, a v Anglicku to bola Eleonóra. Richarda vyslobodili, päť rokov bojoval o svoje územia, na ktoré vtrhol jeho nepriateľ francúzsky kráľ. A nakoniec v apríly 1199 zomrel na následky zranenia vo vojne.
Richard levie srdce bol roku 1194 prepustený z nemeckého zajatia. Aby demonštroval svoju moc pred svetom, nechal sa vo Winchestry znova korunovať, avšak po jeho boku nebola jeho manželka Berengária. Táto bola, kde si v Normandii.
Tak toto vzbudilo mnoho teórii. Podľa jednej boli zlé vzťahy medzi Berengáriou a Richardovou matkou. Potom Richard zanevrel na manželku, že mu neporodila následníka trónu. Ďalšou teóriou bolo, že Richard bol homosexuál. Povrávalo sa, že Richard sa chcel rozviesť s manželkou, a oženiť sa s inou, aby splodil dediča. Toto sú iba špekulácie.
Skôr všetko nasvedčuje, že vzťah Richard a jeho manželky bol dobrý, že bola medzi nimi láska, aj napriek tomu, že ju nepovolal na korunováciu do Anglicka. Dôvodom mohlo byť aj to, že Berengária bola nešťastná, že neporodila manželovi dediča. A Richard si nemohol na ňu dovoliť čakať. Invázia z Francúzska hrozila. Musel konať, nemohol čakať.
Ďalej túto najpravdepodobnejšiu teóriu podporuje, že svoje ženy miloval a vážil si ich. Matku Eleonóru, svoju pestúnku Hodiernu, podľa ktorej pomenoval mesto. Potom sestru Janku.
Sú pár verzii ako sa Berengária dozvedela o manželovej smrti: bola pri ńom keď zomieral, alebo jej to prišiel povedať do jej paláca biskup, Richardov priateľ. A dokonca sú aj fámy, že na jeho pohrebe nebola. Bolo by to skôr nereálne, aby nebola pri svojom manželovi v čase jeho smrti.
Keď Richard zomrel v apríly 1199, o pár mesiacov zomrela aj jeho milovaná sestrička Janka, tá utrpela šok. Tehotenstvo bolo problematické, pôrod hrozný, vyčerpala svoje sily. Dieťa syna pokrstili Richard, zomrelo. A ešte pred smrťou Janka zložila rehoľné sľuby. Berengária potom tridsať rokov žila v Normandii, kde konala charitu. Už nikdy viac sa nevydala.
Vložila som odkazy na dva filmy, kde riešili manželstvo Richard a Berengária.

https://www.rottentomatoes.com/m/1057133_crusades

http://www.solie.org/alibrary/RichardtheLionheart2.html

A ešte mi nedá niečo pokoja. Ak Richard levie srdce ešte ako princ miloval navarrskú princéznu. Bolo by to veľmi neisté, aj nezodpovedné. Pochybujem, žeby tak múdry kráľ ako Sancho Múdry by dovolil, taký neistý vzťah. Žeby to nepoistili sobášom, aj keď tajným. A svadba 12. mája na Cypre, bol ich druhý sobáš.
A ešte čo nasvedčuje, že Richard a Berengária boli spolu šťastní, resp. ak Berengária sa sama nechcela s Richardom rozviesť, aby Anglicko neohrozila, že Richard nebude mať nástupcu. Rozvod sa nekonal. Richard zrejme na to nepristúpil. Takže sa domnievam, že to bola láska. A tento dobrý vzťah medzi manželmi ešte dokazuje, že už Berengáriin brat, ktorý sa stál navarrským kráľom v 1194 Richardovi pomáhal proti francúzskemu súperovi.

Richard levie srdce,
druhý obrázok je jazdecká socha 19. storočie

Príliš vysoká životná úroveň je nešťastie, aj nízka úroveň je nešťastie

13.04.2025

Počúvala som v skratke na Tv Lux rozhovor s riaditeľom arcidiecéznej charity Spišskej Novej Vsi, že v Nemecku zomierajú starí ľudia opustení, ich majetok prepadáva štátu, nemajú nikoho, rodinu, kto by po nej dedil. Dúfam, že som ho dobre pochopila. Teda ak som dobre pochopila, tak toto môže byť nešťastným dôsledkom príliš vysokej životnej úrovne. Príliš vysoká [...]

Diablov kúpeľ

11.04.2025

Na prvý pohľad názov evokuje miesto, kde sa odohral krvavý rituál zasvätený diablovi, kde na základe toho dochádza ku zlu viažuce sa na dané miesto. Aj film sa začína ako chorá žena, väzme dieťa, a ide s ním ku vodopádom, aby ho zhodila dole. A potom sa ide priznať vrchnosti ku hroznému zločinu. Vrahyňa je popravená, jej telo na odstrašenie vystavené v Diabľovom [...]

Každá generácia má svoju revolúciu

13.03.2025

Tento článok začnem slovami katolíckeho kňaza a psychiatra zároveň Maxa Kašparú. „Každá generácia má svoju revolúciu“. V televíznej relácii pred pár rokmi mal Kašparú rozhovor na tému mladí, že budúcnosť bude patriť tým, ktorí si nebudú rozumieť. Padlo tam ja, že v pred desiatkami rokmi na psychiatrii ležali iba skutočne choré prípady ako [...]

Microsoft, Windows 10, počítač

Polovica počítačov na Slovensku môže byť riziková. Windows ukončuje podporu pre jeden z operačných programov

19.04.2025 20:31

Väčšinu starších počítačov bude potrebné vymeniť za nové.

voda, svätená voda,

Európania sa napili svätenej vody z pútnického miesta v Etiópii, dostali choleru

19.04.2025 19:28

Tento kmeň baktérie rezistentnej proti viacerým liečivám bol spojený s nedávnymi ohniskami nákazy.

vlak, stanica, rýchlik

V Bratislave zrazil vlak dve osoby. Žena zomrela, ťažko zranený muž ušiel

19.04.2025 18:58

Podľa doterajších informácií vošli obaja do jazdnej dráhy rýchliku.

24m trolejbus, megatrolejbus, dopravný podnik Bratislava, MHD

Z bratislavskej dopravnej tepny bude jednosmerka, mesto rozkope aj Prievozskú

19.04.2025 18:37

Oprava vozovky bus pruhu na Prievozskej ulici sa má týkať úseku od ulice Mlynské nivy po Bajkalskú ulicu v smere na Gagarinovu.