Založ si blog

Neverili Sme ( rok 2019) – moja recenzia

Baloghová: „Vy ste bola politička?“
Ritomská: „Hej“
Baloghová: „Ako dlho?“
Ritomská: „4 roky“
Baloghová: „V parlamente ste bola? štyri roky?“

Ritomská: „A jedna novinárka mi povedala, že nemôže o mne písať.“
Baloghová: „Z denníka Sme?“
Ritomská: Myslím že hej.“

Týmto krátkym dialógom z dokumentu som začala svoju recenziu. Na otestovací pohovor s bývalou poslankyňou NR SR JUDr. Máriou Ritomskou mala mať šéfredaktorka denníka Sme Beáta Baloghová vopred pripravené otázky resp. mala si o nej lepšie zistiť jej profesionálnu minulosť. Otázky od šéfredaktorky boli tak trocha rozpačité neisté.

Film sa začínal prácou upratovačky v redakcii  v skorých ranných hodinách. V dokumente bol v záberoch objavoval aj maskot, či miláčik Sme chameleón Slávo. Už po redakcii voľne nepobehuje, ale je v akváriu, lebo sa ho už báli jeho veľkosti, lebo už to nebolo rozkošné mláďatko. Počas dokumentu hrala aj pôsobivá nerušivá hudba.

V dokumente jeden z uchádzačov  vyjadril svoj názor, že v Sme klesla gramatická úroveň žurnalistiky. Do dokumentu vybrali štyroch uchádzačov: Mariku Ritomskú, chirurga, vlastníka obchodu s rybárskymi potrebami, jedného blogera. eden vyjadroval svoj názor o odchode VB z EÚ, druhý hovoril o porušeniach práv pacienta, či majú byť študenti medicíny prítomní pri operáciách pacienta, ak si to neželá, tretí sa zaujímal o medzinárodnú politiku.

V dokumente vystupovali už štyria spomenutí účastníci. Dokument sa natáčal prevažne v priestoroch Sme. U dvoch uchádzačov to bolo u nich doma, a u druhých dvoch – na ich pracoviskách.

Azda najprofesionálnejší záber resp. čo malo byť skutočným obsahom dokumentu bol, že jeden z účinkujúcich bol aj pri práci novinárky Sme v NR SR. Tam mala reportáž z vtedajším poslancom a teraz predsedom NR SR Borisom Kollárom. Toto bolo skutočne profesionálny obsah.

Potom už na nižšej úrovni hodnotím prístup ku ostatným trom účinkujúcim. Tam nebolo nič z toho, čo by pripomínalo, že účastníci majú vidieť bežný pracovný deň novinárov Sme. Ešte ako tak profesionálne hodnotím, keď  sa záujemcovia zúčastnili na rannej porade šéfredaktorov jednotlivých oddelení. Ale úroveň tohto záberu znižovalo podľa mňa to, že porada bola akási umelá. Šéfredaktorka tam bola, akoby nebola. Aj ako to poznamenali potom účinkujúci, či neboli na nich dopredu pripravení.

Každý účastník mal svojho „mentora“ prideleného novinára, ktorý sa mu po tie dní, čo sa natáčal dokument, venovať, ukazovať mu svoju prácu. Ale okrem tej novinárky v NR SR som nevidela nikoho, ktorý by účinkujúcim ukázal v akom teréne pracuje.

 „Že ste si dovolili označiť Lipšica za prisluhovača CIA. Lipšíc vás mohol by aj teoreticky zažalovať.“

Takto ofenzívne začal mladý novinár atakovať Mariku Ritomskú. V zábere bolo vidno, ako ju to prekvapilo. Z toho hľadiska argumentačného mal prevahu novinár. A Marika iba hovorila, že tieto informácie má od svojho asistenta Mudr. Urbana. Novinár ju ďalej tlačil do kúta, že sú to neoverené info. A logický, Marika znova tu mala slabšiu pozíciu, keď povedala, že mu verila, dobra vôľa.

V rozhovore ju ešte poučil, že ak chce mať úspech, aby antimobbingový zákon prešiel, že nech kladie dôraz na príbehy ľudí zasiahnutých mobbingom.

Podľa môjho názoru to bolo neseriózne voči Ritomskej. Ostatní traja novinári sa ku svojim zverencom správali oveľa priateľskejšie.

Koniec dokumentu končil na autobusovej zástavke, kde jedno dievča na mobile si čítalo akýsi článok od denníka Sme. Možno aj to bolo dopredu nachystané. Nie každý je rád, keď ho kamerou sondujú, čo gúgli na mobile.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kauza Kristus – Lee Strobel, recenzia

14.04.2021

Navonok žije Strobel so svojou ženou „šťastným“ životom. Niečo však im chyba. A to je, aby mal srdce z ľudské, a nie z kameňa. Tak sa modlí jeho manželka. Strobel je zmenou jej správania znepokojený. Začne na vlastnú päsť aj za cenu flákania svojej práce pátrať po Kristovi, aby vylúčil alebo potvrdil jeho existenciu na základe historických dokumentov. Film [...]

Odbory zaúradovali alebo sporadicky je TV Markíza aj užitočná

13.04.2021

Dnes konečne tv Markíza prišla s dvoma rozumnými reportážami: a, kde sa ozvali zamestnanci DMK Bratislavy, že sa im vidí zbytočne mať respirátor v práci, keď sú sklom, a lanovou zátarasou oddelení od cestujúcich. Dokonca sa nedá sadnúť ani dopredu. Aj tak sa našli blbí cestujúci, čo šoférov bonzovali. Škoda že občania tak nie sú aktívni pri pomoci obetiam [...]

Respirátor, kat náš každodenný

05.04.2021

Treba si overovať správy aj od riadnych mainstreamových médií ako tv markíza, joj. Nepamätám si presný dátum, ale to boli zrejme správy Tv Markíza, kde radili ako rúška nosiť, aké nie. Vysoko neodporučili rúška z umelej hmoty a ani tie plastové tzv. štíty ako nosil 13 ročný bývalý premiér Fico. Odporúčali iba rúška z bavlny. A politici sa na nás učia, resp. [...]

peniaze, euro, úplatok

Bývalý úradník ide za úplatok 2-tisíc eur na tri roky do väzenia

15.04.2021 12:11

Alexander Rácz bol prednostom Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede.

Zuzana Čaputová

Čaputová vymenovala do funkcie siedmich sudcov všeobecných súdov

15.04.2021 12:10

Hlava štátu vo svojom príhovore zdôraznila, že justícia potrebuje zásadnú obnovu svojej dôveryhodnosti.

lekár, pacient, zdravotníctvo

Potvrdenie od lekára o prekonaní covidu netreba, pripomína komora

15.04.2021 12:05

Všeobecní lekári opäť evidujú nárast počtu pacientov, ktorí si chodia pre toto potvrdenie.

John Kerry

Zástupcovia štátov dvoch najväčších producentov uhlíkových emisií sa stretli: Kerry rokuje v Číne o klíme

15.04.2021 12:00

Postoje USA a Číny sú kľúčové pre akékoľvek medzinárodné úsilie v otázke boja proti globálnemu otepľovaniu.