Založ si blog

Čítala som Rozhovory s Bohom

Pred pár rokmi som videla pekný film Rozhovory s Bohomhttps://www.csfd.cz/film/224075-mezi-nebem-a-zemi/prehled/. Z dôvodu autorských zákonov som dala odkaz iba na pár minútovú ukážku filmu konkrétne na stránku filmovej databázy.

A blog začnem citáciou prvej vety obsahu o tomto filme na stránke csfd.:“Film rozpráva skutočný príbeh Neale Donald Walscha, ktorý inšpiroval a zmenil životy miliónov ľudí po celom svete.“

Film je pekný, jeho scenáristom je sám autor knihy Neal Donald Walsh. Vo filme nie je uvedené, že okrem autonehody, mu zhorel aj dom. Nešťastia mal viac. Vo filme jeho nehoda bola zvýraznená o jeho záujem o pekné ženy. Či to tak bolo v skutočnosti, nevieme. To sa tak ľahko overiť nedá. Vo filme zrejme si vytvoril fiktívnu postavu éterickej dámy žijúcej v karaváne v blízkosti, kde v stanoch prespávali bezdomovci, teda sám Walsh. Táto dáma, ani to sa asi nedá overiť či bola skutočná, skôr išlo o akúsi vnútornú postavu, anjela, ktorý radil Walshovi ako sa má správať. Dáma mu opísala, že príčina jeho nešťastí je, že je sexuálny predátor. A že keď bude pripravený ľúbiť, jeho život sa napraví.

Vo filme Walsh opisuje aj tvrdý americký režim: nemal požadované vysokoškolské vzdelanie na prácu moderátora v rádiu, veľké korporácie skupovali malé rádia. Teda ničili malých živnostníkov. Potom upadnutie do nešťastia, keď si vyčerpá poistku, nik ho nezamestná s golierom na krku, ani za umývača riadov. Vo filme sa zameriava na Boha ako čosi všeobecné, čo vzbudí sympatie aj u konzervatívnych kresťanov. Boh tu není trestajúci, je humorný, človek sa s ním môže dokonca aj  hádať, a nemusí mať strach z trestu. A všetky konania človeka sú na to, aby ho priviedli na cestu – čo človeka skutočne baví. Sú tu podané svedectvá pár jeho známych, že po prečítaní jeho knižky – trojdielnej im to zmenilo život. Osobne mne sa film veľmi ľúbil. Rozhodla som si z knižnice požičať aj knižku – všetky tri časti. Ale nie sú na oddelení beletrie, ale filozofickej literatúry. A tu by som už upozornila konzervatívnych kresťanov, že pri prečítaní len prvých pár strán, sa nebudú cítiť doma, príjemne. Tu autor je veľmi odvážny, vo všetkých troch dieloch rieši všetko, nechcem napísať, provokuje. Ale je to veľmi kontroverzné. Už liberálnejšie cítiaci ľudia, tak tí sa budú cítiť celkom fajn. A ešte sa nebudú cítiť ľudia príjemne pri pasážach o Adolfovi Hitlerovi. Jeho výrečná veta v knihe: Všetci sme Kristus a Hitler. Ale presne si to nepamätám. Kto bude mať záujem, nech si prečíta osobne. Hitlera spomína v tom význame, že aj Hitler dosiahol nebo. A nebo v knihe chápe ako blažený stav po smrti. Že robil všetko čo cítil. A dosiahol pokoj. Že boh podľa Walsha není trestajúci, ani odmeňujúci, že život není škola, ale znovu objavovanie sa. Že všetci sme duše, ktoré žijú večne, že všetko závisí iba od nás, ako žijeme, kedy zomrieme, a či budeme s bohom spojení, alebo sa vrátime na zem a znova kolobeh života. A že znova všetko zanikne a objaví sa znova. Boh tu dal ľuďom iba jednu starosť, aby skúšali, experimentovali, objavovali sa. Aj za cenu tých najhorších skutkov. Aby potom poznali absolútne dobro. Keď nepoznáš zlo, nevieš čo je dobro. Nevieš si vybrať. Ako studené a teplé. A podľa Walsha si možno Hitlerov duch znova vybral nejakú telesnú schránku, aby sa objavoval a zdokonaľoval a raz dosiahol nirvánu.

Môj subjektívny názor, aj pre toto sa vydavateľstva do vydania jeho odvážnej knihy veľmi nehrnuli.

Vo filme sa mi páčil záber, kde mal autogramiádu v knihkúpectve a prišla za ním matka, ktorá prišla o dieťa. A on jej vedel dať odpoveď: Jej 18 ročný nevlastný syn zomrel preto, lebo túžil vidieť matku biologickú. Toto mi dosť imponovalo. Ale toto sa nedá dokázať. Táto scéna bola ako Pí Ar. Troška si to aj protirečí s knihou, kde fyzická smrť není nič. Iba prechod na iný život, reinkarnácia.

Osobne by som pomenovala knihu Dišputy so sebou samým. Hádky so sebou samým. V knihe sú aj riadky, kde Bohu hovorí: Prosím ťa bože, nepoužívaj takéto výrazy. Takže sám sebe zakáže povedať slovo štvrtej cenovej kategórie.

Ďalšia zaujímavá kapitola knihy je o manželstve. S bohom, vid so sebou samým sa hada, že manželské sľuby sú iba povinnosti, že manželstvá krachujú. Ale v dišpute dospel ku originálnemu zloženiu manželskej prísahy resp. sľubu, kde sa nezaväzujú ku ničomu, ale že vytvoria domov plný lásky. Koho to záujme, ma tam sľub asi na tri strany. Príslušný štátny orgán tento sľub uznal, a Walsh je zákonne ženatý. A na konci každej časti knihy má aj inštitúcie, ktoré spravuje a číslo účtu, kde sa dajú peniažky poslať.

Veľmi praktické dáva rady ohľadom ochrany životného prostredia, politiky.

Taká kniha ako sú Rozhovory s Bohom, asi predtým ešte na trhu nebola. Walsh mal veľké vedomosti zo svetových náboženstiev ako biblia, hinduizmus, budhizmus.

Článok na vikipédii napísal, že jeho kniha môže byť New Age, ale nemá tam žiadne náboženské prvky. A je aj kritizovaný za prílišnú horlivosť zháňaní peniazi pre svoje inštitúcie. https://sk.wikipedia.org/wiki/Neale_Donald_Walsch

Sám autor si zrejme uvedomil, že nebolo by od neho veľmi obchodnícky múdre, keby priamo do filmu otvorene dal niektoré názory z knihy. Najmä nie o Hitlerovi. A o bohu dal iba všeobecné myšlienky, ktoré nie sú proti srsti ani konzervatívnym kresťanom.

Inak kniha bola zaujímavá. Dobrá na prečítanie a prebratie z únavy.

Kauza Kristus – Lee Strobel, recenzia

14.04.2021

Navonok žije Strobel so svojou ženou „šťastným“ životom. Niečo však im chyba. A to je, aby mal srdce z ľudské, a nie z kameňa. Tak sa modlí jeho manželka. Strobel je zmenou jej správania znepokojený. Začne na vlastnú päsť aj za cenu flákania svojej práce pátrať po Kristovi, aby vylúčil alebo potvrdil jeho existenciu na základe historických dokumentov. Film [...]

Odbory zaúradovali alebo sporadicky je TV Markíza aj užitočná

13.04.2021

Dnes konečne tv Markíza prišla s dvoma rozumnými reportážami: a, kde sa ozvali zamestnanci DMK Bratislavy, že sa im vidí zbytočne mať respirátor v práci, keď sú sklom, a lanovou zátarasou oddelení od cestujúcich. Dokonca sa nedá sadnúť ani dopredu. Aj tak sa našli blbí cestujúci, čo šoférov bonzovali. Škoda že občania tak nie sú aktívni pri pomoci obetiam [...]

Respirátor, kat náš každodenný

05.04.2021

Treba si overovať správy aj od riadnych mainstreamových médií ako tv markíza, joj. Nepamätám si presný dátum, ale to boli zrejme správy Tv Markíza, kde radili ako rúška nosiť, aké nie. Vysoko neodporučili rúška z umelej hmoty a ani tie plastové tzv. štíty ako nosil 13 ročný bývalý premiér Fico. Odporúčali iba rúška z bavlny. A politici sa na nás učia, resp. [...]

peniaze, euro, úplatok

Bývalý úradník ide za úplatok 2-tisíc eur na tri roky do väzenia

15.04.2021 12:11

Alexander Rácz bol prednostom Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede.

Zuzana Čaputová

Čaputová vymenovala do funkcie siedmich sudcov všeobecných súdov

15.04.2021 12:10

Hlava štátu vo svojom príhovore zdôraznila, že justícia potrebuje zásadnú obnovu svojej dôveryhodnosti.

lekár, pacient, zdravotníctvo

Potvrdenie od lekára o prekonaní covidu netreba, pripomína komora

15.04.2021 12:05

Všeobecní lekári opäť evidujú nárast počtu pacientov, ktorí si chodia pre toto potvrdenie.

John Kerry

Zástupcovia štátov dvoch najväčších producentov uhlíkových emisií sa stretli: Kerry rokuje v Číne o klíme

15.04.2021 12:00

Postoje USA a Číny sú kľúčové pre akékoľvek medzinárodné úsilie v otázke boja proti globálnemu otepľovaniu.