Založ si blog

O psychickej tyranii v parlamente

Autorka je Marika Ritomská, editorka som ja. Ide o článok z roku 2015, ale aktuálny.

Dňa 12. mája 2015 pokračovalo rokovanie parlamentu. Opoziční  poslanci ako „bábky v rukách SMERu“  pokračujú v rozprave svojimi politickými rečami. Dnes rozumní občania vedia, že nemajú žiadnu kompetenciu dokázať zúfalým občanom

to, čo tvrdia v parlamente. Sústavné poukazovanie na nedostatky v školstve, zdravotníctve, kultúre, hospodárstve, zahraničnej politike,… to sú len sny v hlavách politikov. Občan žije v očakávaní zlepšenia svojich istôt a to v prvom rade istota, že bude mať prácu aj zajtra.Poďme sa pozrieť, ako sa realizujú zákony pripravené vládou a schválené poslancami SMERu v parlamente. V tomto týždni prebiehali na súdoch pojednávania obetí mobbingu. Štátna zamestnankyňa sa súdi s úradom práce. Ale pozor!!! Od 1. januára 2015 je v platnosti novelizácia zákona č. 453/2013 Z. z, podľa ktorej úrady práce zastupuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Vysoký „level“. Prichádza právny zástupca poverený generálnym riaditeľom a vedúcim služobného úradu.

Žalobný návrh skončenia štátnozamestnaneckého pomeru, na ktorom je postavená celá kauza, pripravili právnici z Centra právnej pomoci. Zamestnávateľ zrušil 1 štátnozamestnanecké miesto. Ale v žalobnom návrhu právnikom z Centra právnej pomoci unikol dôkaz, kde na ktorom úseku, či oddelení úradu práce bolo zrušené štátnozamestnanecké miesto. Takto mohlo byť zrušené hociktoré štátnozamestnanecké miesto hociktorého štátneho zamestnanca úradu práce. Tu chýba vypracovanie Rozhodnutia o zrušení štátnozamestnaneckého miesta na ktorom oddelení či útvare úradu práce. Ale tento písomný dokument mal pripraviť úrad práce, tento mal a mohol rozhodnúť. To je veľmi dôležitý dôkaz pre celé súdne konanie.

Zase som nemohla dôverovať právnikom z Centra právnej pomoci. A čo nám vykladá právny zástupca z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR? Tento tvrdí, že moje argumenty sú irelevantné a  je to moja klientka, ktorej miesto bolo zrušené.

Pán právny zástupca, to ste mohol byť zrušený aj Vy. – reagujem. Aj Vy ste štátny zamestnanec.  Každý štátny zamestnanec po nástupe do štátnej služby má byť zaradený do funkcie na niektorom oddelení,či úseku v tomto prípade úradu práce.

Najdôležitejší výklad nám podá náš nezávislý a nestranný súd, ktorý práve vypočúva moju klientku: „Presťahovali ma do miestnosti, kde som bola izolovaná od informácií, od pracovného kolektívu, nikto nesmel so mnou komunikovať, a ak odo mňa niečo potrebovali, tak komunikovali len odo dverí, akoby sa báli vojsť dnu….“

Jednotlivé faktory, ktoré tu zamorovali atmosféru na pracovisku, bola  morálna úroveň pracoviska. Frustrácia alebo strach o svoje štátnozamestnanecké miesto, taká je behaviorálna téza prejavenej agresie voči štátnej zamestnankyni. Na pracovisku vládla spoločenská klíma poznačená nedôverou, lebo prišiel nový šéf, ktorý nastúpil po posledných parlamentných voľbách. Nikto nevedel , ako bude riadiť. V takejto situácii je pracovisko celé znepokojené. Vybrali si obeť, ktorá slúži ako katalyzátor a plodí pocit umelej spolupatričnosti.

Tento psychický teror na pracovisku prerástol do závažného celospoločenského problému. Všade vidíme, ako je v celej spoločnosti zakorenená sociálna hniloba. Pre uvedomenie si tohto problému je dôležité ho pomenovať, a to som realizovala od môjho príchodu do parlamentnej mašinérii moci.

Jediné médium, ktoré mi pomáha šíriť tabuizovanú tému mobbingu, bossingu na slovenských pracoviskách je rádio Lumen, jeho vedenie a jeho redaktorky Mária Čigášová, Lucia Vaľová, Júlia Kavecká a  Štefánia Kačalková – Štefančíková. Všetkým srdečne ďakujem, lebo robia odvážnu prácu aj pre históriu nášho národa. Aj ich  pomocou sa mi podarilo osvetliť sebavedomie všetkých pracujúcich, aby si boli vedomí svojej ľudskej hodnoty.

Preto každý, kto sa stal obeťou mobbingu a každý, kto chce vedieť viac o závažnom,celospoločenskom probléme pozývam dňa 20. mája a  dňa 27. mája 2015 do parlamentu, kde v priestoroch kinosály sa koná prednáška o psychickej tyranii s názvom„Vzťahové a sociálne patológie“. Začiatok je vždy o 10,  00 hod. Teším sa na Vašu diskusiu.

Cesta do neba

15.03.2020

Položím otázku:V mojej skupine Inštitút ochrany ústavných práv a facebooku mám ako členov veľa politikov bohatých podnikateľov, youtuberov aj známych aktivistov. Predmetom videa Cesta do neba bola, nemá stráviť svoj život iba honbou za majetkom. Okay. Má pravdu, ale mnohí ľudia sú nútení tak robiť, resp. ekonomicky prežiť. Moja otázka znie: Ako sa človek má [...]

Môj rozhovor s poslankyňou Máriou Ritomskou II

23.02.2020

článok kopírujem zo svojho blogu na portály Sme. Marika, aké predmety sú na škole obľubovala? Ja som obľubovala slovenský jazyk, ruský jazyk nemecký jazyk, na dejepise sme mali skvelého učiteľa, vedel nám rozprávať zaujímavé historky. Ja som sa rada učila a to som robila radšej ako domáce práce napr. varenie. Vedela by si si spomenúť na nejaké pekné príhody [...]

Rozhovor s poslankyňou Ritomskou

18.02.2020

Tak môj článok, predtým bol na blogu Sme. Článok má cca 5 rokov. Vtedy Marika Ritomská bola poslankyňa. Rozhovor medzi mnou a poslankyňou Ritomskou je o obyčajných veciach, jej záľubách. Nie je o odchode z klubu Olano, teda žiadna politika. Je to o tom, čo má rada, o jej poviedkach. Sú to obyčajné veci, ale nikomu nie sú známe. S pani Ritomskou sa poznám osobne, tak [...]

Michal Truban

Truban povedie Progresívne Slovensko do volieb nového predsedu

30.03.2020 11:48

Tá sa má uskutočniť na sneme, ktorého termín pre súčasnú situáciu ohľadom šírenia koronavírusu nie je známy.

Francúzsko koronavírus bilancia

Testov by malo byť viac, zapoja sa súkromníci

30.03.2020 10:45

Zatiaľ uvádzané údaje o počte nakazených nezahŕňali výsledky súkromných laboratórií, od pondelka by sa to malo zmeniť.

Matovič, Krajniak

Lenč: Premiér by mal niekedy menej rozprávať

30.03.2020 10:28

V sobotu ubehol týždeň vlády Igora Matoviča, ktorá v mimoriadnej situácii nezaháľa. Podľa politológa Jozefa Lenča je prekvapujúce, ako rýchlo sa rozbehol parlament.

Španielsko, Madrid, koronavírus

Madridu ako márnica už zimný štadión nestačí

30.03.2020 10:20

Španielsko uzavrelo najtragickejší týždeň koronavírusovej krízy s bezmála piatimi tisíckami nových obetí.