Nie je také dôležité pracovať, ako informovať iných o tom, že pracujeme

Autorka Marika Ritomská, editorka som ja.

O projekte Dôstojné pracovisko vo verejnej správe sme sa mohli viac dozvedieť dňa 7. 11. 2019 na medzinárodnej konferencii v Prahe, ktorú organizoval Mobbing Free Institut v spolupráci  s Ministerstvom práce

sociálnych vecí Českej republiky, so Štátnym úradom inšpekcie práce, a Verejným ochrancom práva. Hneď v úvode sme si všimli obrovský posun našich českých kolegov v boji so šikanou na pracovisku. Z jednotlivých výskumov šikany na pracoviskách v Českej republike nám experti zo štátnych úradov priblížili, ako sa denne na nich obracajú zamestnanci rôznych profesií, rôzneho veku i spoločenského postavenia a žiadajú pomoc v oblasti šikany, mobbingu a bossingu. Je to možné? U nás sa o šikane ani len  nepíše.

Najčastejšie trpia obete nedocenením pracovného výkonu, neustálou kritikou, zadávaním nezmyselných úloh, ohováraním, ponižovaním, zosmiešňovaním, sabotovaním ich práce. Najhoršie skúsenosti majú so šikanovaním pracujúci v olomouckom a moravskosliezskom kraji, na treťom mieste je Praha. So šikanou sa stretáva 1, 6 miliónov obyvateľov Českej republiky. Jedna desatina obetí navštívi psychiatra. Šikana v práci je príčinou jednej pätiny všetkých samovrážd. Aj napriek tomu, že je zložité sa jej brániť české štátne úrady si uvedomili, aké zdravotné, sociálne a ekonomické následky spôsobuje ignorácia tejto pliagy 21. storočia. A spustili projekt Dôstojné pracovisko. Je chybou, že slušnosť, dobré vzťahy medzi ľuďmi sa vytratili zo spoločenského a verejného života. Je to výzva a boj za kvalitu ľudského života.

Tak ako na Slovensku ani v Čechách šikana, mobbing, bossing nie sú upravené v českom právnom poriadku. Ale na rozdiel od nás na pomoc v boji so šikanou na pracovisku slúži aj Verejný ochranca práv, ktorý ročne dostáva 400 sťažností týkajúce sa práva na rovnaké zaobchádzanie v práci.

Zahraničná expertka z Nemecka zistila, že šikanovanie u našich západných susedov ročne spôsobuje pätinu samovrážd, stratu 1,7 miliardy pracovných hodín a stratu 50 miliárd eur. Úspech v boji so šikanou  dosiahlo Švédsko, kde úroveň šikany predstavuje 1 %. Tu sa najlepšie praktizuje prevencia a eliminácia šikany na pracoviskách.

Vzťahové problémy na pracoviskách sú podľa štúdií všetkých prednášateľov dnes hlavnou príčinou stresu a  jednou z dôležitých príčin rastúcich nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Kuriozitou zlej firemnej kultúry sa stal prípad žalobkyne voči žalovanému – Technickej univerzite Ostrava. Na základe rozsudku Okresného súdu Ostrava sa žalovaný mal ospravedlniť odbornej asistentke katedry pozemného staviteľstva za vulgárne reči a šikanózne zachádzanie. Vulgárne reči a šikanu musela 5 rokov znášať odborná asistentka katedry pozemného staviteľstva. Je otázkou, ako by sa naši sudcovia „zapotili“, ak by sankcionovali našich poltikov za vulgárne reči a šikanózne zachádzanie.

Veď si len pripomeňme – u nás na Slovensku stále „maskujeme“ mobbing lekármi, psychiatrami –  títo sa „skrývajú“ za indiferentné diagnózy ako je napr. depresia, stres, či neuróza a iné, alebo za somatické diagnózy ako je žalúdočná dyspepsia, srdcová neuróza – čo sú už absolútne zavádzajúce diagnózy a spôsobujú „sociálnu slepotu“. To znamená, že spoločnosť vôbec nevníma zhubnosť mobbingu – ani oficiálne, ani štatisticky, ale ani empaticky. Ak by vnímala, tak by na konferencii nechýbalo aj naše Ministerstvo práce, sociálnych vecí, rodiny SR.

Spolu s našimi českými kolegami spoločnými konferenciami prispievame k šíreniu osvety a monitoringu patologických vzťahov, lebo sa stali fenoménmi patologických útokov na vybrané obete. Aká je motivácia a spokojnosť v zamestnaní, aké sú dnešné potreby ľudí vo vzťahu k práci, aké je uznanie ľudí v práci, aké je ich osobné naplnenie a pod. o tom na ďalšej spoločnej konferencii  o 5 mesiacov v Prahe.

Zavolajte nebo napíšte. Poradíme. Naša pomoc je bezplatná Pokiaľ viete o ľuďoch, ktorým by naše rady mohli pomôcť, povedzte im to  – takto sa nám prihovára Verejný ochranca práv pomocou letákov, plagátov, mailov, informačnej linky každý pracovný deň plne si uvedomujúc dôležitosť svojho poslania.

Nie je také dôležité pracovať, ako informovať iných o tom, že pracujeme.

Filip August – Sme Francúzi!

07.08.2024

Kto si myslí, že budem špiniť Filipa Augusta, politického nepriateľa Richarda levie srdce je na omyle. Nebudem ho špiniť ani v tomto článku, ani v románe, ktorý píšem. Takto robia anglickí, či americkí spisovatelia, kde Filipa, francúzskeho kráľa opisujú ako zradcu, podliaka, pomstichtivého. S Richardom levie srdce v mladom veku mali priateľsky vzťah, podporoval ho [...]

Najnovšie vedecké prieskumy o Richardovi levie srdce

05.08.2024

Najnovšie prieskumy o Richardovi levie srdce ukazujú, že svoju krajinu nezanechal v dlhoch, dokonca jeho krajiny boli najväčšou veľmocou v Europe po ekonomickej aj vojenskej stránke. Po rokoch výskumov túto legendu, že kráľ Richard iba mával mečom a bol nadšený bojovník a dobrodruh vyvracajú historici ako napr. James Holt, že Richard osobne čítal listy z Anglicka, mal [...]

Treba si naozaj dávať pozor čo si želáte, splní sa to. ..

03.03.2022

Tento článok nadviažem na ten, aby vydali Smernicu, aby obyvatelia boli chránení pred agresivitou v priamom prenose zasadanie NR SR, alebo tlačovky. A psychické zastrašovanie TV Noviny Markíza. Keď som začala v roku 2001 študovať na právnickej fakulte v Košiciach, telefonovala som si so spolužiačkou. Mala depresiu, lebo táto škola bola ťažká, aj keď sme iba začínali. [...]

Kažimír

Prokurátor chce poslať Kažimíra do väzenia. Ako guvernéra NBS chráni pred pobytom za mrežami európska legislatíva?

11.10.2024 14:10

Šéfa NBS však pred pobytom za mrežami chráni európska legislatíva. Do prípadu totiž môže zasiahnuť Súdny dvor Európskej únie (EÚ)

Vladimir Putin

Putin sa v Ašchabade stretol s Pezeškijánom, opäť vyzval na nový svetový poriadok

11.10.2024 13:45

V Ašchabade sa koná medzinárodné fórum nazvané Vzťah času a civilizácií – základ mieru a rozvoja.

mimovládky, piško, kužel, daňko

Mimovládky naďalej trvajú na tom, že Šutaj Eštok v kampani porušil zákon. Obracajú sa na Generálnu prokuratúru

11.10.2024 13:27

Okresný úrad na konci augusta rozhodol, že platené príspevky ministra vnútra vo volebnej kampani pred prezidentskými voľbami neboli porušením volebného zákona.

Teruko Jahataová, Hirošima

Prežila americkú jadrovú bombu v Hirošime, má odkaz pre Putina

11.10.2024 12:30

Nobelovu cenu za mier udelili organizácii Nihon Hidankjo, ktorá združuje Japoncov a Japonky, ktorí v auguste 1945 prežili výbuch amerických atómových bômb.