Založ si blog

Hárem v dobe sultána Sulejmana

Arabské slovo hárem znamená v preklade zakázané. Hárem bol uzavretý pred svetom. Prístup do háremu v Istanbule mal iba sultán, jeho radca. Ostatné osoby mali vstup do háremu zakázaný pod trestom smrti. O háremoch osmanských sultánov v Európe panovali skreslené predstavy tak ako o všetkom neznámom . Najmä v období romantizmu začali umelci kresliť obrazy plné sexuálnych orgií a pôžitkov.  V skutočnosti tam otrokyne celý deň tvrdo pracovali, tie „šťastlivejšie“ kántrila jedna druhú ako možnú konkurenciu v boji o sultánovu priazeň.

obrázok č. 1 – Tieto voskové figuríny znázorňujú bežný život favoritiek v háreme.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hárem bol hneď spojený so sultánovým sídlom Topkapi. V historickej telenovele Sultán Sulejman spia otrokyne na zemi. Vystupuje tam okolo tridsať žien. V skutočnosti bol hárem jeden veľký komplex pozostávajúci z tisíc miestnosti a asi troch tisíc obyvateľov. Asi dva tri otrokyne sa spolu delili o skromne zariadenú izbičku. Len niekoľkým takýmto otrokyniam sa podarilo ísť na tzv. halvett – zlatú cestu, do postele mocného sultána. Ak otehotnela a porodila chlapca, tak sa jej postavenie zlepšilo. Z malej izbičky sa presťahovala do nádhernej komnaty pre favoritky. Dievčatá na zlatú cestu spravidla vyberala Valide sultán – matka sultána.  Takáto kandidátka musela vedieť hrať na hudobnom nástroji, byť vzdelaná, ovládať etiketu. Za jedného sultána v 16. storočí, nie za Sulejmana sa nezmenili takéto otrokyne ukazovať na očí veľkého sultána. Inak ich za to čakal krutý trest. Aby sa tomu predišlo, tak ceremoniál vyvolával: „Pozor, prichádza sultán.“ Nevyvolené dievčiny mali čas za skryť.

obr. č. 2 – Trónna sieň osmanských sultánov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na čele háremu stála Valide sultán. Potom nasledovala jej spoločníčka, háremová pokladnička, potom hlavná kalfa a kalfy. Kalfa bola o čosi viac ako ostatné otrokyne v háreme. Bola kvalifikovaná pomocníčka. . Potom to boli eunuchovia. Istá háremová dievčina zo 16. storočia napísala , že boli vydané na milosť a nemilosť eunuchom. Každý deň museli sa podrobiť ponižujúcej prehliadke, či nestratili panenstvo. Prach pod  dverami ich izieb navečer bol posýpané múkou, či ženy niekde v noci nechodia. Dokonca aj psi a kocúry v háreme boli vykastrované.

Sulejman a Hurrem

Pôsobí to zvláštne, že sa mocný sultán nielen zamiluje, ale dokonca sa aj ožení so svojou bývalou otrokyňou Hurrem. Nebolo to iba proti pravidlám jeho predchodcov. Jeho sobáš s Hurrem vyvolal u veriacich moslimov pohoršenie. Ale zdá sa, že to jeho pozíciu vôbec neoslabilo

Obr. č. 3 – Vstupná brána do Topkapi – sídla sultánov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako si Hurrem mohla podmaniť mocného sultána? Povráva sa, že počas jej prvého halvettu so sultánom jej poradili, aby si prsia potrela ópiom počas nastávajúcej noci plnej rozkoši. A možno závislosť na ópiu bola jedna z veci, že sa do nej Sulejman zbláznil. Okrem toho Hurrem sa stále smiala, poznala ľudskú psychiku a vedela rozprávať sultánovi krásne príbehy zo svojej vlasti.

Okrem Hurrem a Mahidevran sú známe ďalšie dve favoritky, s ktorými mal sultán deti. Volali sa Fülane a Gülfem (vystupuje v seriály ako priateľka a bývalá favoritka sultána, ktorý ju zavrhol pre smrť ich dieťaťa).

Tragédia v Sulejmanovom súkromnom živote

Sulejman mal dokopy pätnásť deti. S Hurrem mali šesť deti:

 

 

  • syn Mehmed (1521-1543)
  • dcera Mihrimah (1522-1578)
  • syn Abdulláh (1523 – 1526)
  • syn Selim II. (1524 – 1574) –
  • syn Bajezid (1526-1561)
  • syn Džangir (1531-1553)

Najstarší syn Sulejmana a Hurrem, Mehmed zomrel v roku 1543 na čierne kiahne. Syn Bajezid bol popravený v roku 1562 za úklady proti bratovi Selimovi. Najmladší  Cihangir bol benjamínok rodiny.  Narodil sa s hrbom a s narušenou psychikou.  Po poprave jeho nevlastného brata Mustafu v roku 1553 upadol do šoku, keď ho krutý otec Sulejman nútil, aby bol osobne na bratovej poprave. Sulejman na synovu pamiatku postavil mešitu. Takto si chcel vyprosiť odpustenie. Hurrem prežili iba jej dve deti. Dcéra Mihriman a Selim, neskorší sultán Selim II.

Obr. č. 4. Okrem historického seriálu Veľkolepé storočie alebo u nás známy ako Sultán Sulejman existuje aj niekoľko dielny seriál Hurrem Sultán z roku 2003 znova tureckej produkcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hurrem zomrela v roku 1558 v Istanbule. Bola to žena, pre ktorú sultán opustil stáročné zvyky v háreme. Dokonca keď 1541  hárem vyhorel, postupne bol presťahovaný do paláca Topkapi. Potom sa nasťahovala do Topkapi aj Hurrem.  Sulejman čakal na svoju smrť ako na vykúpenie, keď zomrel v roku 1566 v Uhorsku počas ťaženia na Viedeň.

Za zmienku stojí spomenúť nešťastnú sestru Hatice, ktorá bola vydatá za Ibrahimu Pašu. Ich prvovorodený syn zomrel ako niekoľkomesačný. Po niekoľkých rokov mu porodila dvojčatá. Napriek tomu sa obaja vzájomne odcudzili.  Počas svojho života sa niekoľko krát pokúšala o samovraždu. Jej psychický stav sa zhoršil po manželovej poprave v roku 1536. O dva roky zomrela aj ona.

Na záver:

Svoj článok zakončím slovami tureckého historika Mehmeta Semsettinho Gunaltayho o doživotnom zotrvaní žien v háreme: „Keď v roku 1909 zvrhnú Abdula Hamída II. (1842 – 1918), posledného osmanského sultána, je hárem rozpustený. Pre prizerajúcich sa to vyzerá, akoby sa sťahoval domov dôchodcov!“

Háremy existujú aj v dnešnej modernej dobe v orientálnych krajinách. Ostáva dúfať, že obyvateľky háremu sú tam dobrovoľne. Zadržovanie proti ich vôli sa klasifikuje ako trestný čin.

 

Odkazy na obrázky z internetu:

1. http://www.pbase.com/image/110919280

2. http://www.shutterstock.com/pic-78448543/stock-photo-harem-in-topkapi-palace-istanbul-turkey.html

3. http://wwhttp://www.imdb.com/title/tt0424656/

4. http://www.imdb.com/title/tt0424656/

 

Paradoxy na Slovensku

04.09.2013

1. Na obrázku hore je fotka 5 hviezdičkového hotela v mestskej časti Košice - Barca ako bude v blízkej budúcnosti vyzerať. Pre účely parkovania luxusných autíčok padnú za obeť asi 50 gaštanov. viac »

Môj výlet na Štrbské Pleso

11.08.2013

Svoj článok začnem oznámením, že som zmazala predošlý článok omylom. Z Košíc každú hodinu a štvrť chodí pravidelne rýchlik až do Štrby. Odtiaľ ide zubačka priamo na Štrbské Pleso. viac »

Sultán Sulejman alebo smrtiaca romantika

27.04.2013

Všetky ženy zbožňujú Sulejmana v historickom seriály Veľkolepé storočie (na Slovensku ako Sultán Sulejman). Právom. Okrem toho, že bol z jedným z najmocnejších vládcov vtedajšieho sveta, viac »

Borut Pahor

V prvom kole zvíťazil Pahor, podľa všetkého sa uskutoční aj druhé

22.10.2017 21:46

Po zrátaní 95 percent odovzdaných hlasov má v slovinských prezidentských voľbách Borut Pahor 47,3 percenta. Ak bude aj druhé kolo, postúpi doň aj bývalý komik Marjan Šarec.

sobotka česko CSSD

Voľby, aké ešte Česko nezažilo

22.10.2017 20:00

Líder ANO sa nachádza v kurióznej situácii. Dosiahol síce výrazný náskok, ale bude mať problém dohodnúť sa na vzniku vlády.

James Toback

Režiséra a scenáristu Tobacka obvinilo z obťažovania 38 žien

22.10.2017 18:58

Prípad sa v mnohých ohľadoch podobá na dávnejšie medializovanú kauzu Harveyho Weinsteina. Aj Toback všetky obvinenia popiera a dokonca tvrdí, že je "biologicky nemožné", aby to bola pravda.

AfD, Alternatíva pre Nemecko

Demonštranti protestujú proti AfD, podľa AfD útočia na demokraciu

22.10.2017 18:21

Nový nemecký parlament sa zíde prvýkrát už v utorok. Medzi jeho 709 poslancami bude aj 92 zástupcov krajne pravicovej AfD.

Gabriela Závacká

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 398908x
Priemerná čítanosť článkov: 6648x

Autor blogu

Odkazy