Najnovšie prieskumy o Richardovi levie srdce ukazujú, že svoju krajinu nezanechal v dlhoch, dokonca jeho krajiny boli najväčšou veľmocou v Europe po ekonomickej aj vojenskej stránke.
Po rokoch výskumov túto legendu, že kráľ Richard iba mával mečom a bol nadšený bojovník a dobrodruh vyvracajú historici ako napr. James Holt, že Richard osobne čítal listy z Anglicka, mal dokonalý prehľad čo sa v Anglicku deje. Ralph Turner, že Richard mal s cirkvou oveľa lepší vzťah ako jeho otec alebo brat Ján Bezzemok. Najväčšia autorita na Plantagenetovcov John Gilingham dodáva, že Henrich II. nebol o nič lepší v zákonodarstve ako Richard levie srdce. Gilingham uzatvára, že Richard bol jeden z najschopnejších anglických vládcov.
Aj najpriaznivejšie články v jeho prospech pripúšťali, že svoje krajiny zadlžil až do krvi, kde jeho obyvateľstvo krvácalo po nekonečných vojnách. Najprv to bola križiacka výprava, potom nešťastie, keď bol zajatý a 200 000 strieborných ako výkupné. Potom, keď si musel chrániť územia pred francúzskym kráľom. A najnovšie výskumy ukázali, že jeho krajiny naopak, prosperovali ako som hore spomenula.
Richard I. Levie srdce
Richard I. vybudoval administratívu na vysokej úrovni, bol manažérom ľudí, pod jeho vedením museli spolupracovať aj tí, ktorí sa osobne neznášali.
Urobil reformy v súdnictve, čím ho urobil spravodlivejším. Zmiernil niektoré príliš drsné zákony napr. lesné zákony, ustanovil miery a váhy.
Málokto vie, že Richard levie srdce bol zakladateľ štátu, kde obyvatelia žili v miery a vzájomnej tolerancii a úcte. Viete kde? Predsa vo Svätej Zemi. Keď sa mu nepodarilo oslobodiť Jeruzalem, tak zjednal so Saladínom, aj keď dočasné prímerie. Jeho osobná smola, keď bol zajatý v Rakúsku, a potom obranná vojna jeho území, a predčasná smrť, mu znemožnila, aby šiel na novú križiacku výpravu.
A sám Richard nebol bez chýb, ešte ako princ sa spojil s kráľom Filipom Augustom, a bojoval proti otcovi, ktorého so svojimi bratmi priviedli do hrobu. Na pohrebe svojho otca kľakol na kolená a horko sa rozplakal. Celý život to ľutoval. V Akkone 1191 nechal popraviť 2700 moslimských vojakov.
Richard skupoval knihy, ktoré oslavovali anglickú históriu, robil charitu, chránil slabých a utláčaných. Je akýmsi predchodcom dnešných moderných nadácii.
Zachovával rytiersky morálny kódex a nebol vojnový zločinec, ako ho popisovali niektorí stredovekí zlomyseľní kronikári.
Po prvej svetovej vojne je Richard levie srdce namaľovaný na oknách – vitražách v kostoloch po celom Anglicku. Odkaz na jedno vitrážové okno kde je so sv. Ľudovítom VIII, biblickým kráľom Dávidom. https://www.flickr.com/photos/amthomson/52022047425Po ňom sú pomenované ulice, školy, budovy, námestia.
Okrem toho má aj jazdeckú sochu pred britským parlamentom.
A ak poznáte anglický footbal, tak na ich drese sú tri vzpriamené levy. Tak ich autorom je Richard levie srdce. V roku 1198 takto dal na jednu úroveň svoje tri krajiny: Akvitánske a Normandské vojvodstvo, Anglické kráľovstvo. Aj keď je podozrievaný, aby získal nové financie.
Hospodársky rozmach jeho kráľovstva však bol prekazený jeho smrťou 1199. Čo bola veľká strata pre jeho krajiny.
Futbalový dres VB s troma levmi
...je len otázka času, kedy sa ukáže, ten... ...
Nuž celkom nesúhlasím, viedol križiacke... ...
Celá debata | RSS tejto debaty