Prvé dva diely boli viac radostnejšie, viac slnka. Bolo to aj primerané jej veku. Druhé dva diely pôsobili už tak depresívne, boli tam choroby, viac nešťastia, taký akým bol aj jej život po boku Novotného, smrť dieťaťa, viac sa prehlbujúce násilné sklony jej muža.
Jej detstvo vôbec tak nenatočili tak idilicky ako bolo v jej diele Babička. Dievča domáce práce nemilovalo, viac trávilo času v prírode, čítaním. V prvom diele výrazne zdôraznili jej vlastnosť, vzťah ku mužom. Ako napr. pálenie svätojánskych ohňov, kde otec po ňu prišiel a dal jej facku, lebo robila, čo každá zaľúbená. Ešte aj po svadbe, keď Novotný vyšiel z kostola s Boženou, sa prejaví jeho násilnícka povaha, kde vrazí jednému mladíkovi, ktorí povie provokatívnu vetu: „Že polovica mužov z dediny s ňou spala.“
Vo filme sú aj prejavené Boženine pocity voči manželovej práci. Že ľudia radšej pomáhajú pažerákom ako colníkom. Aj vtedy úrady riadne z ľudí žmýkali peniaze. Božena sa snaží byť dobrou gazdinkou, nakupuje, varí. Ale semtam predsa manželovi ruka uletí a zastaví sa na jej tvári. Rodinka sa utešene rozrastá, až mu porodí štyri detí, troch chlapcov a dievčatko. Rodinka má na svoje pomery krásny byt, manžel jej kúpi aj piano. Má okolo seba dobrých priateľov. Manžel ju uviedol do českej intelektuálnej spoločnosti. Naoko má pekný život, ale vnútri sa cíti byť nemilovaná. Bez lásky. Začne si vzťah aj s mladíkom, ktorého s dobrým pocitom u seba vezme do podnájmu colník Novotný. Ale mamička mladíka romantickú lásku medzi Boženou a jej synčekom objaví, zoberie ho preč. A zakázaný vzťah je odhalený. A tu už sa násilnícke sklony Novotného iba prehlbujú. Manželku pravidelne bije, týra. Božena má depresie, napriek všetkému jej manžel odpustí a ide sa ďalej. Ešte jej povolí, aby ju namaľoval známy český maliar s legendárnym portrétom. Novotný chce povýšenie, a z kozmopolitnej Prahy sa so ženou a deťmi sťahuje do nudných Domažlíc.
Posledný záber druhého dielu: vymenené herečky.
Božena už prestáva veriť na lásku, a prebudí sa v nej vlastenectvo. Resp. svoje sklamania, hnev z nenaplnenej lásky pretaví do ostrej kritiky, kde poukazuje na zaostalosť. Za to sa jej obyvatelia mesta „poďakovali“, že jej do okna hodili kameň. Potom je preložený do Uhorska – Slovensko, zomiera im prvé dieťa, vzťahy sa zhoršujú. Božena nadviaže ďalší ľúbostný vzťah so svojím osobným lekárom, manželom jej dobrej priateľky. Tejto láske dá prednosť, aj keď si tým pohnevá viacerých ľudí. Už sa u nej prejavujú prvé náznaky jej ženských problémov, krvácanie, ktoré rokmi so stresmi sa zhoršuje. Azda najdepresívnejší, najpochmúrnejší je štvrtý diel. Tu sú azda najbrutálnejšie bitky, aké Božena od manžela dostala. Dokonca pýta od nej aj nájomné 6 zlatých aj od syna neúspešného študenta umeleckej akadémia v Mníchove. Tu naozaj sú veľmi smutné scény. Jej slúžka – výzorovo sa podobá na známu svetovú eko-aktivistku Gretu. Chce jej v biede pomôcť, že donáša neškodné správy policajnému úradníkovi. Za peniaze jej kúpi pre dcéru napríklad čižmy. Ale radšej vykričí Božene, že jej dlhuje na 5 mesačný plat, akoby mala čeliť jej hnevu, že na ňu donášala neškodné správy. Tu ju opúšťajú priatelia. Peniaze čo urobí farár aj s priateľmi, aby mala na živobytie. Venuje spoločníkom, s ktorými trávila bohémske večery na nájom. Je tu zdôraznená jej ďalšia povahová črta bezohľadnosť na pocity iných. Jej zdravotný stav sa zhoršuje, verne pri nej stojí jej dcéra. Útechu nachádza v písaní. Ešte pred koncom sa na ňu jej šéf vydavateľ v izbe vykričí, že jej platí izbu, stravu, aby robila svoju prácu. A ešte je tu jedna scéna, hodna fakt skúseného kaskadéra. Keď opitý manžel chce Boženu znásilniť, a útočí na ňu. Ona sa zamkne v izbe, otvorí okno a vyskočí z prvého poschodia na tvrdé dlaždice. Zázrak, že si nevyvrtela ani členok.
Film je skutočne točený tak autenticky. Hudba je veľmi prispôsobená situáciám. Pár záberov je venovaných aj kráse prírody.
A ešte je vo filme akčná scéna, keď Božena Němcová zastaví rútiaci sa koč po pražských uliciach.
A vo filme nie je ani núdza o posteľné scény.
Môj osobný názor? Božena mohla pôsobiť ako lenivka, lebo odmietala práce ako riaditeľka dievčenskej školy, robenie prekladov. Ale to nebola jej šálka kávy. Bola dosť činorodá, pracovitá, písala dosť. Aj prispievala do domáceho rozpočtu. A manžel? násilník? Zopár raz tam nariekal, že ho ona zničila. Ale to tiež neospravedlňuje jeho násilie. Aj sama Božena na začiatku ich manželstva riešila jeho pracovné problémy spojené s násilím. A zarobila slušné peniaze, aj keď to nebola dobrá gazdinka. Film sa mal menej zameriavať na erotiku, a viac na jej tvorbu.
Niekto vám držal pištoľ u hlavy? ...
Čo je toto za jazyk? ...
Mne sa nepáčilo liberálne spracovanie, dokonca... ...
Celá debata | RSS tejto debaty