Syndróm vyhorenia sa najčastejšie vzťahuje na prácu. V odkaze na článok popisuje zamestnania, kde to najčastejšie dochádza. Priebeh, fázy vyhorenia.
Syndróm vyhorenia sa dá aplikovať aj na prílišne nadšenie, „snívanie o niečom“. A presne ku zlomu dochádza, keď je rozpor medzi ideálmi a skutočnosťou. Vyhorenie sa dá aplikovať aj na ľudské vzťahy, spraviť niekomu radosť. A potom sklamanie.
Nadšenie sa pre niečo a potom sklamanie je veľmi nebezpečná, deštruktívna vec. Dlhodobý stres sa vyrovná aj smrti. Čo sa týka následkov. Sklamanie, nenaplnenie cieľa sa nemôže rovnať straty blízkeho človeka. Ale mám na myslí, dôsledky, následky.
Človek má snahu pomáhať iným, a popáli sa, ak ho ten podvedie, komu pomáhal. Potom zatrpkne. Aj to je nebezpečné.
Morálny človek veriaci v hodnoty, v praxi sa sklame, že to tak nechodí. A príkladov je veľmi veľa. V iných krajinách je duševné zdravie kladené medzi priority. Tu sa považuje za luxus. Alebo platí, občan urob si všetko sám. Vyrieš si všetky problémy sám.
Nebezpečné je prílišné nadšenie pre mladého človeka: absolventa strednej, vysokej školy. S chuťou začína pracovať, časom pocíti zlé pracovné podmienky, podrazy. Alebo keď aj má dobré pracovné podmienky, ale pracuje s ľuďmi. Obetuje sa pre pacientov, ako ošetrovateľ, a ideál ho časom opustí – vyhorenie, popis v odkazu na článok.
Vyhorenie – sklamanie môže postihnúť aj ostrieľaného človeka, ktorý toho veľa zažil, je reálny. Ale veľmi prežíva trápenie svojich pacientov, klientov. Vedie to ku zosypaniu sa.
Keď idealistický absolvent policajnej akadémia, študent práva nastúpia plniť svoje poslanie: A zistia ako praxi na Slovensku fungujú zákony. Musíš poslúchať svojho šéfa. Nevymožiteľnosť zákonov. Tolerovanie nekalých praktík nadradených kolegov. S týmto sa musia idealistickí absolventi vyrovnať alebo odísť preč. Aby ich syndróm vyhorenia nepostihol úplne. Následky sa ťažko odstraňujú.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Syndr%C3%B3m_vyhorenia
Marika Ritomská sa venuje oblasti pracovného práva už veľa rokov. Rieši porušenie pracovno-právnych predpisov. Robí osvetu voči mobbingu. Kontakt na Mariku je: ritomskamaria@gmail.com
všetky tieto negatíva to je údel a poslanie... ...
Celá debata | RSS tejto debaty