Autorka Marika Ritomská, editorka som ja
Občania Slovenskej republiky sa obracajú na súdy ako na poslednú „záruku zákonnosti“, ktorá má slúžiť na upevňovanie a rozvoj zákonnosti. Na súdy ako na poslednú inštanciu moci (tretí pilier štátnej moci)
posielajú občanov štátne úrady, napr. Úrad práce, Inšpektorát práce, Školský inšpektorát, ale aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Verejný ochranca práv, občianske združenia, a to v nádeji na zákonné presadenie ich práv, ako to občanom Slovenskej republiky garantuje Ústava Slovenskej republiky.
A tak sa pozrieme, ako to u nás funguje. Boj proti bezpráviu, boj proti mobbingu, bossingu, ako o tom pravidelne píšem na tomto blogu sme, ma posunul v roku 2012 do parlamentu. Tu som zistila, že ústavní činitelia z celého spektra politických strán nemajú záujem, alebo nevedia riešiť problémy občanov Slovenskej republiky. Selektívne si vyberajú populistickú politickú agendu, ktorá nerieši súčasné systémové problémy občanov pri vymožiteľnosti práva a dodržiavaní ľudských a politických práv. Príkladom tohto marazmu bolo a je politické hnutie OĽaNO, kde nepochopili a stále nechcú pochopiť svoje poslanie poslancov podľa Ústavy Slovenskej republiky. To by nebol taký problém, lebo opoziční politici nemajú šancu zmeniť starý zaužívaný systém vládnutia. Oveľa horšie je, že nemajú vôľu to povedať občanom. Je pre nich výhodnejšie hádať sa za peniaze občanov v rokovacej sále parlamentu.
Inštitút ochrany ústavných práv monitoruje na slovenských pracoviskách prípady psychického násilia často aj s tragickým koncom obete bezprávia.
Ako mi píše občianka: „Všetci občania, ktorí sa dostali do sporu na súdoch, prokuratúrach, polícii, zamestnaníach majú svoj príbeh, ktorý nezaujíma vládu, parlament a ani zamestnancov štátnych inštitúcií. Mimovládky pracujú v rovnakom selektívnom propagandistickom politickom režime. V štátnych inštitúciách sa kopia ich žiadosti, o ktorých rozhodujú politicky dosadení šéfovia a protekční zamestnanci, ktorí nechcú alebo sú odborne nekompetentní riešiť zložitú problematiku ľudských a politických práv občanov SR. Morálka vlády, parlamentu a štátnych zamestnancov je základom právneho a demokratického štátu. Bez morálky sa vždy nájdu paragrafy a podvody, ako právo obísť. Jedna z mála poslancov NR SR ste pochopili, že je potrebné zavádzať radikálne systémové zmeny, ktoré by občanom pomáhali pri vymožiteľnosti práva a dodržiavaní ľudských a politických práv.“
Nie je jednoduché bojovať s politickou mocou. Ale napriek tomu je to nanajvýš potrebné.
Na Okresný súd Bratislava II mal prísť pán Holjenčík ako svedok v mojom žalobnom návrhu o určenie neplatnosti skončenia štátnozamestnaneckého pomeru. Bolo pre mňa záhadou, prečo mám zaplatiť svedka pána Holjenčíka, aby prišiel na pojednávanie, Nové sporové poriadky od 1. 7. 2016 zaviedli silnú rozhodovaciu právomoc pre sudcov. Zákon je upravený proti občanovi a to tak, aby sa nebránil, keď mu vzali prácu. Cieľom nového zákona pre občana má byť prijať psychické násilie, ktoré na ňom pácha zamestnávateľ.
Celá debata | RSS tejto debaty