autorka ja Marika Ritomská, editorka ja
A s informáciami sme zase na Slovensku zaostali. Márne sme hľadali v médiách správu o prebiehajúcom sympóziu o mobbingu.. Mobbing – či už virtuálne alebo fyzicky – je témou, ktorá tiež znepokojuje pápeža.
Uviedol to prezident José María del Corral Pápežskej nadácie „Scholas Occurrentes“. Prvýkrát sa koná veľké stretnutie vo Vatikáne, v ktorom „YouTuber“, zástupcovia sociálnych médií, intelektuálov a akademických pracovníkov budú diskutovať spolu s Interpolom a inými bezpečnostnými agentúrami spoločne o stratégiách proti šikanovaniu. Sympózium sa uskutoční v období od mája do júna 2018. Pápež už uistil svoju prítomnosť aj na slávnostnom otvorení.
Iniciatíva iniciuje nadácia „Scholas Occurrentes“, ktorá sa venuje rozvoju mládeže prostredníctvom športu, umenia a vzdelávania. Po prvýkrát bude mať Vatikán veľké zhromaždenie, kde tvorcovia, zástupcovia sociálnych médií, intelektuáli a akademickí pracovníci spoja s Interpolom a ďalšími bezpečnostnými agentúrami s cieľom diskutovať o stratégiách boja proti šikanovaniu.
Your Holiness Pope Francis, v mene Inštitútu ochrany ústavných práv so sídlom na Slovensku Vám posielame srdečné pozdravy k prebiehajúcemu sympóziu o mobbingu. Aj my na Slovensku sme sa od roku 2011 ako mimovládna organizácia aktívne zapojili na pomoc trpiacim zamestnancom proti psychickému násiliu na pracoviskách, ktoré reálne predstavuje deformáciu občiansko-právnych, resp. pracovno-sociálnych vzťahov. My chceme zdôrazniť, že vzťahy na pracoviskách sú priveľmi dôležité, a veru ani nie menej ako rodinné vzťahy, a to až tak, že každý štát by mal venovať ich legislatívnej úprave prvoradú pozornosť.
My sme presvedčení, že zákonnosť a ľudské práva sú principiálne nedotknuteľné a stále sú dôležité aj pre vládu Slovenskej republiky. Nepochybujeme o tom, že občania Slovenskej republiky si uvedomujú dôležitosť svojich občianskych a ľudských práv. Občania Slovenskej republiky si uvedomujú, ako sú ich práva porušované, čomu nasvedčuje obrovský ohlas na vznik nášho Inštitútu ochrany ústavných práv.
Vieme, že v našej spoločnosti vládnu koristnícke vzťahy, zúri boj o zamestnanie najmä v štátnom sektore, celkove všade dominuje boj o prežitie, kde stredoveké hodnoty humanizmu a kresťanstva sú anulované, kde hodnoty humánneho socializmu sú negované, kde sa zredukovali akceptované hodnoty na „peniaze“ a „moc“, kde ľudský život je zredukovaný na „výkon“, kde stúpa „agresivita zamestnávateľov“, kde „finančníci diktujú politikom“, kde neprekvapuje legislatívny deficit ochrany ľudských práv, v takejto spoločnosti neprekvapuje realita „bezprávneho stavu“, ktorý odmietajú vidieť nielen politici, ale aj právnici.
za komunistov ochranu pracujúcich zabezpečovali ...
Celá debata | RSS tejto debaty