Založ si blog

Ako Sme vyrába konšpirátorov alebo manipulačne strihá dokumenty

 

OVideo denníka Sme – Neverili sme alebo Konšpirátori videlo cca 59 000 tisíc ľudí, video Juraja Chlebíka – ako reakciu Mariky Ritomskej videlo cca 60 000 ľudí. Presné počty sú pod videom.

Denník Sme asi sám nevedel, aký tip videá chcú natočiť. Preto dali aj účastníkom tohto projektu, nejasné, zahmlené zmluvy. Ako Marika Ritomská vo videu povedala, pár ľudí aj zmluvy nepodpísalo a odišlo preč. Jednou z podmienok bolo, že účastníci  musia súhlasiť so všetkým, čím automaticky strácajú možnosť podať žalobu na súde. Keď sa Marika Ritomská pýtala na nejasnosti v zmluve, tak jej odpovedali, že takto sa to robí bežne. Mykali so odpoveďou ako slizké úhory v ruke.

Zo začiatku poviem ľudovo našalili účastníkov projektu, že ide iba o sledovanie práce novinárov priamo v redakcii. Že oni sa budú pýtať, všetko čo ich na práci žurnalistiky zaujíma. Ale ako to už vidno z reakcie Mariky Ritomskej, keď sa jej redaktor pýtal na Lipšica, na Rusko, bola prekvapená, že oni budú spovedať ju, a nie ona ich. A takto cvičili aj s ostatnými troma účastníkmi.A vôbec také témy ako Lipšic, či Rusko, tam nemali čo hladať. Marika sa mala ich pýtať, nie oni jej. Nebola tam na to. Ale redaktor mal jasné pokyny, tak konal ako mu šéfka prikázala. Milšie mu bolo robiť šaša, než by ho za pár dní čakala studená dlažba a možno by si prácu už inde ani nezohnal.  A zmluva znela inak. A názov Konšpirátori sa zrejme zrodil po natočení a zostrihaní tohto filmu.

Podľa môjho názoru dosť dehonestujúce voči štyrom účastníkom projektu bolo, že musia nosiť tri dní tie isté šaty, vraj aby ich bolo rozoznať.

Kto má záujem, videa si pozrie, a urobí si svoj úsudok. Ja som len poukázala na také základné vecí.

Ak si pozriete tieto dve videá a porovnáte ich, Vy samy si urobte svoj názor. Ktoré video je myslené úprimne, ktoré je manipulačné.

A ešte jedna perlička: Keď prišla noví šéfredaktorka na Denníku Sme v roku 2014 pani Beáta Baloghová, Marika Ritomská v rozhovore s ňou poznamenala,že jedna novinárka jej povedala, že majú zakázané z denníka Sme sňou komunikovať. V konšpiračnom videu od Sme, táto pani šéfredaktora sa robila, že o ničom nevie, tvárila sa ako neviniatko. A príklad, dá sa to pozrieť na videu Mariky Ritomskej, v čase keď Smer prepustil odborára K. Magalu z práce zo ZSSR, bol súd. A Marika ta zavolala redaktora z tv Markízy. Tento aj prisľúbil, ale na druhý deň volal, že nemôže. Ak príde, tak dostane padáka.

 

Postreh: Marika Ritomská a ďalší traja účastníci vedeli do čoho idú, ale ich zvedavosť bola väčšia. A ako môžte vidieť vo videu Juraja Chlebíka, že na pokyn šéfredaktorky boli videá riadne scenzurované. Chýbala tam pasáž ako Marika rozprávala, že chcela byť novinárkou resp. sa jej tá práca páčila. Ako písala a poukazovala napríklad – nedostatočné osvetlenie na ulici, ako rozpráva šéfredaktorke, že ako poslankyňa chcela presadiť antimobbingový zákon. Toto zostrihali, a spravili z toho trhák, boli vystrihaní na obraz šéfredaktorky.

 

Poučenie: Dajte si veľký pozor, keď s Vami chce denník Sme, alebo iné mainstrímové médium uzavrieť zmluvu, aby neoklamali. Podotýkam. Účastníci projektu vedeli, aká je zmluva, ale boli zvedaví.

video Juraja Chlebíka, na facebooku ako Jozefa Chlebíka

 

 

Uverejnil používateľ Jozef Chlebík Sobota 29. júna 2019

 

video denníka Sme:

d

Nie je také dôležité pracovať, ako informovať iných o tom, že pracujeme

24.01.2020

Autorka Marika Ritomská, editorka som ja. O projekte Dôstojné pracovisko vo verejnej správe sme sa mohli viac dozvedieť dňa 7. 11. 2019 na medzinárodnej konferencii v Prahe, ktorú organizoval Mobbing viac »

Nemôžeme si dovoliť hrdinov

23.01.2020

Autorka je Marika Ritomská, editorka ja. Režisérka Lucia Kaššová prišla s novým filmom "Denník SME za zdravý rozum", v ktorom som sa spolu s ďalšími tromi účastníkmi stala reklamou s viac »

Pani Remišová, ako funguje OĽaNO? – unikátne voľby 29. 2. 2020

21.01.2020

Autorka Marika Ritomská, editorka ja, článok je aktuálny najmä pred voľbami s unikatnym termínom - priestupným rokom. Vážená poslankyňa Remišová, naše 21. storočie je plné hyenizmu, viac »

Turecko / zemetrasenie /

Počet obetí zemetrasenia v Turecku stúpol na 38

26.01.2020 17:34

Spod trosiek zrútených budov sa podarilo vyslobodiť už minimálne 45 ľudí, pričom záchranári stále pátrajú po ďalších.

pocasie

Oceánsky vzduch prinesie na Slovensko zrážky a oteplenie

26.01.2020 17:30

Pozrite si videopredpoveď počasia s meteorológom Petrom Jurčovičom na pondelok a nasledujúce dni.

India / Pakistan / vojak / stráž / patrola /

Afganské vládne sily cez víkend zabili 51 bojovníkov Talibanu

26.01.2020 17:02

Afganské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že vládne sily vykonali 13 pozemných ofenzív a 12 leteckých úderov v deviatich provinciách.

Manažér, libra, profesia

V USA veria, že sa s Britmi rýchlo dohodnú o obchode

26.01.2020 16:13

Šéf rezortu financií USA verí v rýchlu dohodu s Britániou napriek nezhodám v otázke digitálnej dane, či dodávok firmy Huawei pre 5G siete.