Na prvý pohľad názov evokuje miesto, kde sa odohral krvavý rituál zasvätený diablovi, kde na základe toho dochádza ku zlu viažuce sa na dané miesto.
Aj film sa začína ako chorá žena, väzme dieťa, a ide s ním ku vodopádom, aby ho zhodila dole. A potom sa ide priznať vrchnosti ku hroznému zločinu. Vrahyňa je popravená, jej telo na odstrašenie vystavené v Diabľovom kúpeli.
Po poprave to pokračuje svadbou dvoch mladých ľudí. A tu čoskoro nastavajú problémy. Nebudem písať podrobne, to nie je článok o obsahu filmu. Agnes, hlavná hrdinka filmu. V manželstve nachádza sklamanie. V zúfalstve sa vráti domov, ale rodina ju vydá manželovi. Agnes je svedkyňou zohavenia tela samovraha, lebo vtedy aj 18. storočí v Rakúsku (bolo vyspelejšie ako samotné Uhorsko) platilo, že tela samovrahov sa nedávajú do posvätnej pôdy. Ale zrejme na drsnosť dali zámerne telo ako nepochované ležiace len v košeli ležalo na poly s inými už hnijúcimi telami.
Ďalšie, čo vydesilo mladú ženu bolo kázanie miestneho farára, že vrahyni malého dieťaťa bolo odpustené. Kým duša nešťastného samovraha pôjde do pekla. A práve toto bol spúšťač chorej mysle mladej Agnes, že si vyhliadne malé dieťatko, urobí z neho anjelika. A ona tiež bude spasená, tak každý bude spokojný. Ale to píšem ako iróniu.
Stačí mi napísať, urobila taký istý zločin ako žena na začiatku. Iba jej poprava bola emotívnejšia. Spievala náboženskú pieseň. A ukazovalo to akúsi zvrátenosť ľudí, ktorí sa ako vampíry zvrhli, aby pili krv z popravenej. Aj to bola akási drsná desivosť filmu.
Oblečenie, počasie, všetko tam bolo pochmúrne, ako aj hlavná myšlienka filmu:
Film bol venovaný všetkým samovrahom, aj ženám ktoré zabili malé deti z dôvodu, aby dosiahli nebo. Lebo ako samovrahyne by boli odsúdené do pekla.
Podľa môjho názoru bola aj myšlienka to myslela dobre, ale ako môžno mať pochopenie pre vrahyne detí? Keď svojím zločinom spáchali bolesť rodičom toho dieťaťa? Nikdy by som také niečo neschválila, ale skôr mali si siahnuť na výbercu daní, drába, či nejakého opilca, nie? Dedinčania by pri poprave za nimi aj slzy prelievali.
Cirkev vtedy bola z mála, ktoré robila charitu, a našťastie to bola aj vláda Márie Terézie, kde sa už životné podmienky jej poddaných aj zlepšili.
https://www.csfd.sk/film/1462655-diablov-kupel/galeria/plagaty/
Inak človek bol v napätí po celý čas, skvelé herecké výkony.
Celá debata | RSS tejto debaty