Založ si blog

Goethe! (2010) – recenzia

Film má humorný začiatok, pojašený študent behá na záverečnú doktorskú skúšku. Neuspeje, a v spoločnosti nie je príliš obľúbený. Spolužiaci si z neho robili opičky. Bohatému ocinkovi praskli nervičky, synáčik predsa nemôže písať hlúposti.

Film má humorný podtón, potom naberá romantický podtón, keď na právnickom bále stretáva rovnako pojašenú ako on sám Lotte Buffovú.

Potom sa romantické scény medzi Goethe a Buffovou odohrávajú na statku jej otca, vdovca. Kde sa musí manuálne starať o domácnosť aj o mnoho mladších súrodencov. Potom sa na zrúcanom hrade, vernej kulisy neskorších Goethe diela, odohrá aj ľúbostná scéna. Každý špás niečo stojí. Ich romantickú scénu v romantickom prostredí zastihlo tak neromantické počasie, dážď, chlad. A neromantické prechladnutie. Film začína už naberať vážny podtón, keď jej schudobnený otec, obávajúci sa o budúcnosť svojich detí ponúkne, aby prijala dvorenie jeho zámožného kamaráta  Johanna Christiana Kestnera.

Film je obohatený zakázaným súbojom pre lásku ku Charlote medzi Goethe a Kestnerom. Potom šikanovanie Goetha na súde. Samovražda jeho nešťastne zamilovaného kamaráta v ich izbe.

A nakoniec scéna, kde nič netušiaceho Goethe idúceho s otcom v koči za chladného jesenného dňa v jeho rodnom meste ho vítali obyvatelia ako súčasnú celebritu. Jeho román Utrpenie mladého Werthera sa stál zo dňa na deň európskym trhákom. 

V záverečných titulkoch bolo, že tragicko-ľúbostne ladený román spôsobil sériu samovrážd v Európe. Na Wikipedii je to doplnené slovíčkom údajne. Pravda je, že v zrelšom veku sa Goethe od svojej prvotiny dištancoval.  Asi príliš v tejto knihe príliš odhalil svoje súkromie. A navyše tak bolestnou témou ako je nešťastná láska.

Vo filme padla aj veta medzi Goetheho otcom a jeho priateľom právnikom: Že títo mladí sú hrozní, morálka na úpadku. A ˇže staré hodnoty zanikajú. Priestor dostávajú iba vášne a záhuba.

Goethe sa stál zakladateľom nového literárneho kultúrneho smeru – romantizmu.

Treba si naozaj dávať pozor čo si želáte, splní sa to. ..

03.03.2022

Tento článok nadviažem na ten, aby vydali Smernicu, aby obyvatelia boli chránení pred agresivitou v priamom prenose zasadanie NR SR, alebo tlačovky. A psychické zastrašovanie TV Noviny Markíza. Keď som začala v roku 2001 študovať na právnickej fakulte v Košiciach, telefonovala som si so spolužiačkou. Mala depresiu, lebo táto škola bola ťažká, aj keď sme iba začínali. [...]

Prečo obnovenie konštitučnej monarchie na čele s Habsburgovcami?

02.03.2022

Je to skôr fiction, než reality. Ale idem zo svojho pohľadu to napísať. Poslední Habsburgovci ako Mária Terézia, Sissie, jej nešťastný frustrovaný syn Rudolf, potom nástupca trónu František Ferdinand, ktorému pre blbý zákon vyradili manželku a deti z línie. Potom kladne sa zapísal aj už teraz bl. Karol Habsburský. A čo sa týka jeho potomkov, tak to nie je isté akí by [...]

EÚ by mala vydať Smernicu, ktorá. . . . .

02.03.2022

Teraz všetko dychá Ukrajinou, Putinom, okay. Celé dva roky to bola korona, Ak nie korona, Putin, tak je to drastické zdražovanie. Zamyslel sa niekto na tým, ako niektoré médiá a politici v NR SR, na tlačovkách zlé vplývajú na ľudí? -Matovič celé dva roky vrieskal po ľuďoch, desil ich, nezmyselné opatrenia na kovid. Neriešenie problémy občanov. Ako zle vplývajú [...]

väzenie, väzni, mreže

Za jeden deň popravili v Saudskej Arábii sedem ľudí usvedčených z "terorizmu"

27.02.2024 15:13

Ide o najvyšší počet popráv v tomto kráľovstve vykonaných v jediný deň od marca 2022, keď bolo v jeden deň popravených 81 ľudí.

polícia

Hliadke unikal, narazil do policajného vozidla. Vodič dostal exemplárny trest

27.02.2024 14:06

Zastavil až pri autobusovej zastávke, kde ho hliadka zablokovala služobným vozidlom.

Robert Fico / Viktor Orbán / Péter Szijjártó /

Fica v Prahe vítali maďarskí politici i proukrajinská demonštrácia

27.02.2024 13:39

Slovenský premiér pricestoval v utorok do Prahy na summit V4.

zničenie rampy

Zaplatiť parkovné? Načo. Vodič sa s rampou popasoval po svojom

27.02.2024 13:38

Polícia obvinila 42-ročného muža, ktorý v Bratislave na parkovisku Trhoviska Miletičova poškodzoval rampu.