Založ si blog

Goethe! (2010) – recenzia

Film má humorný začiatok, pojašený študent behá na záverečnú doktorskú skúšku. Neuspeje, a v spoločnosti nie je príliš obľúbený. Spolužiaci si z neho robili opičky. Bohatému ocinkovi praskli nervičky, synáčik predsa nemôže písať hlúposti.

Film má humorný podtón, potom naberá romantický podtón, keď na právnickom bále stretáva rovnako pojašenú ako on sám Lotte Buffovú.

Potom sa romantické scény medzi Goethe a Buffovou odohrávajú na statku jej otca, vdovca. Kde sa musí manuálne starať o domácnosť aj o mnoho mladších súrodencov. Potom sa na zrúcanom hrade, vernej kulisy neskorších Goethe diela, odohrá aj ľúbostná scéna. Každý špás niečo stojí. Ich romantickú scénu v romantickom prostredí zastihlo tak neromantické počasie, dážď, chlad. A neromantické prechladnutie. Film začína už naberať vážny podtón, keď jej schudobnený otec, obávajúci sa o budúcnosť svojich detí ponúkne, aby prijala dvorenie jeho zámožného kamaráta  Johanna Christiana Kestnera.

Film je obohatený zakázaným súbojom pre lásku ku Charlote medzi Goethe a Kestnerom. Potom šikanovanie Goetha na súde. Samovražda jeho nešťastne zamilovaného kamaráta v ich izbe.

A nakoniec scéna, kde nič netušiaceho Goethe idúceho s otcom v koči za chladného jesenného dňa v jeho rodnom meste ho vítali obyvatelia ako súčasnú celebritu. Jeho román Utrpenie mladého Werthera sa stál zo dňa na deň európskym trhákom. 

V záverečných titulkoch bolo, že tragicko-ľúbostne ladený román spôsobil sériu samovrážd v Európe. Na Wikipedii je to doplnené slovíčkom údajne. Pravda je, že v zrelšom veku sa Goethe od svojej prvotiny dištancoval.  Asi príliš v tejto knihe príliš odhalil svoje súkromie. A navyše tak bolestnou témou ako je nešťastná láska.

Vo filme padla aj veta medzi Goetheho otcom a jeho priateľom právnikom: Že títo mladí sú hrozní, morálka na úpadku. A ˇže staré hodnoty zanikajú. Priestor dostávajú iba vášne a záhuba.

Goethe sa stál zakladateľom nového literárneho kultúrneho smeru – romantizmu.

Treba si naozaj dávať pozor čo si želáte, splní sa to. ..

03.03.2022

Tento článok nadviažem na ten, aby vydali Smernicu, aby obyvatelia boli chránení pred agresivitou v priamom prenose zasadanie NR SR, alebo tlačovky. A psychické zastrašovanie TV Noviny Markíza. Keď som začala v roku 2001 študovať na právnickej fakulte v Košiciach, telefonovala som si so spolužiačkou. Mala depresiu, lebo táto škola bola ťažká, aj keď sme iba začínali. [...]

Prečo obnovenie konštitučnej monarchie na čele s Habsburgovcami?

02.03.2022

Je to skôr fiction, než reality. Ale idem zo svojho pohľadu to napísať. Poslední Habsburgovci ako Mária Terézia, Sissie, jej nešťastný frustrovaný syn Rudolf, potom nástupca trónu František Ferdinand, ktorému pre blbý zákon vyradili manželku a deti z línie. Potom kladne sa zapísal aj už teraz bl. Karol Habsburský. A čo sa týka jeho potomkov, tak to nie je isté akí by [...]

EÚ by mala vydať Smernicu, ktorá. . . . .

02.03.2022

Teraz všetko dychá Ukrajinou, Putinom, okay. Celé dva roky to bola korona, Ak nie korona, Putin, tak je to drastické zdražovanie. Zamyslel sa niekto na tým, ako niektoré médiá a politici v NR SR, na tlačovkách zlé vplývajú na ľudí? -Matovič celé dva roky vrieskal po ľuďoch, desil ich, nezmyselné opatrenia na kovid. Neriešenie problémy občanov. Ako zle vplývajú [...]

paríž

Do terasy parížskej kaviarne vrazilo auto: Jedna obeť a štyria ľudia v kritickom stave

17.07.2024 22:41

Vodič ušiel, spolujazdec mal pozitívny test na alkohol a drogy, uviedol zdroj z prostredia polície.

New York

Nad New Yorkom za bieleho dňa preletel meteor, potvrdila NASA

17.07.2024 21:58

Ohnivá guľa letela rýchlosťou asi 66 000 kilometrov za hodinu a klesala pod pomerne strmým uhlom.

rokovanie vlády, Robert Fico,

Fico: Zahraničná politika na štyri svetové strany je v prospech občanov. Plánuje cestu do Číny, vyjadril sa aj k Orbánovým cestám

17.07.2024 21:29, aktualizované: 21:30

Sedemnásteho júla 1992 som bol 27-ročným elévom v Slovenskej národnej rade, povedal predseda vlády.

slnečné jazerá, senec

Život mali pred sebou. Na Slnečných jazerách sa utopili dvaja mladíci

17.07.2024 21:13

Mladíci skočili do jazera z vodného bicykla a už sa nevynorili.