„Vhodná práca“

Zákon o službách zamestnanosti

§ 15 Vhodné zamestnanie

§ 15
Vhodné zamestnanie
(1) Vhodné zamestnanie na účely tohto zákona je zamestnanie, ktoré zohľadňuje zdravotný stav občana, prihliada na niektorú z jeho kvalifikácií, odborné zručnosti alebo druh doteraz vykonávanej práce.
(2) Vhodné zamestnanie na účely sprostredkovania zamestnania podľa tohto zákona je zamestnanie, v ktorom týždenný pracovný čas nie je kratší ako polovica z ustanoveného týždenného pracovného času.
(3) Vhodné zamestnanie si občan hľadá sám, za pomoci úradu alebo za pomoci právnickej osoby alebo fyzickej osoby podľa § 11 ods. 2 písm. b) až e).
Netreba si robiť ilúzie, že smerackú vládu po rokoch vystriedala pravicová. Aj keď politici, úradníci žijú z daní, teda z našich daní. Nič sa nezmení. Ohľadom štátnych úradov voči nám občanom. Je to vzťah nadradenosti úradov a podradenosti stránok, občanov. Upravuje to zákon o Správnom konaní prijatý ešte z čias Franca Jozefa, z roku 1967. Odvtedy bol iba novelizovaný. Tu treba hľadať príčiny, prečo je tu nadradenosť úradov voči nám. Máme iba povinnosti, nie práva, všetko musíme dokladovať, preukazovať. V Rakúsku, Švédsku sa úrady správajú inak. Aj oni majú nadraďovaniu moc, výkonnú, udeľujú sankcie. Ale sú na to, aby občanom slúžili, a skutočných narušiteľov trestali. Nie niekoho, kto niečo zabudne. Alebo len buzerovať a pokutovať. Vid ako sa tu zakladá živnosť, postup rôznych úradov voči malým podnikateľom. Ale nie o týchto inštitúciách je článok.
Nie je zlý úradník, dobrý úradník. Aj človek s pevným charakterom robí iba to, čo mu káže šéf. Ak má strach o svoje deti. Účty platiť treba. Ten koná iba to, čo mu prikáže jeho šéf, zákon, interná smernica
.
A taký pojem vhodná práca. V zákone ako vidíte je definovaný tak skromne. Pár vetami. Podrobnejšie je vhodná práca definovaná v interných smerniciach na úradov práce. Pred pár rokmi bolo pravidlo, že zamestnanec nemusí prijať prácu, ktorá je viac ako 45 km od miesta jeho trvalého pobytu. Že ju môže odmietnuť. A teraz som počula pár prípadov, že doslova dajú pred evidovaného nezamestnaného ponuku pracovného miesta z východného Slovenska, aby išiel pracovať na západné Slovensko – priemyselné parky. Neplatí už ani to, že má deti. Počula som prípad, že nezamestnaný musel prijať prácu na západe, aj keď sa stará o dieťa. To nezaujíma nikoho, že čo bude s bytom.
A keď má nezamestnaný starších rodičov, musí prácu prijať. Obstojí iba vtedy, keď má papier, že sa o nich stará. Aj zdravotné dôvody sú otázne. Aj osoba, ktorá má narušený nočný spánok, je podľa lekára úradu práce, vhodná na prácu v noci, a ku tomu v Bratislave.
Na ministerskej stoličke Richtera vystriedal Milan Krajniak. Netreba si robiť ilúzie. V tomto smere sa nič po smere nezmení. Tento systém vyhovuje každej vláde. Čím viac vyradených, tým lepšie. Jedine čo sa odstráni, sú tzv. falošne vyradení. Tí čo poberajú dávku, a sú vyradení. Veď na nízke percento nezamestnaných sa dobré pozerá a potom chváli.
Takýto povýšenecký model vyhovoval každej vláde. Ale odbornosť na úradoch práce klesá z roka na rok.
Nanešťastie je definícia Vhodné zamestnanie iba ukážkou, ako sme odkázaní. Pred pár rokmi do interných smerníc doplnili pojem vhodná práca aj to, že môže ísť o stovky km od domova. A občania chcú byť s úradmi čo najmenej v kontakte, iba nevyhnutne, tak si nežiadajú prečítať príslušné smernice. A v médiách sa hovorí, že Slováci nie sú veľmi právne uvedomelí. Neprečítajú si ani zmluvu poriadne. A potom majú mať vedomosť, že nejaké interné smernice existujú? Prečo úrady neinformujú občana o jeho právach?
Odborníkom na porušenie práv zamestnancov sa už vyše dekádu zaoberá JUDr. Mária Ritomská, predsedníčka OZ, Inštitút ochrany ústavných práv.
Inštitút ochrany ústavných práv –
právna osveta pre občanov
Mailové kontakty:
mariaritomska@stonline.sk
ioup.riesenia@gmail.com
JUDr. Mária Ritomská – predsedníčka OZ tel. č.: 091095358

Pomoc ZOO z 2 % z našich daní

25.04.2025

Ako to je na Slovensku, politici na nás kašlú, žije sa nám ťažko. Ak nám oni strpčujú život, tak keď sa udeje katastrofa (živelná, ekonomická, osobná, rodinná), tak sú tu na pomocní dobrí ľudia. Ako napr. vyhorela rómska osada pri Šariši, a ľudia sa poskladali. Vietor, požiar zničil rodinný dom, ľudia pomohli. Minulý rok bola masívna storočná voda, pomáhali [...]

Príliš vysoká životná úroveň je nešťastie, aj nízka úroveň je nešťastie

13.04.2025

Počúvala som v skratke na Tv Lux rozhovor s riaditeľom arcidiecéznej charity Spišskej Novej Vsi, že v Nemecku zomierajú starí ľudia opustení, ich majetok prepadáva štátu, nemajú nikoho, rodinu, kto by po nej dedil. Dúfam, že som ho dobre pochopila. Teda ak som dobre pochopila, tak toto môže byť nešťastným dôsledkom príliš vysokej životnej úrovne. Príliš vysoká [...]

Diablov kúpeľ

11.04.2025

Na prvý pohľad názov evokuje miesto, kde sa odohral krvavý rituál zasvätený diablovi, kde na základe toho dochádza ku zlu viažuce sa na dané miesto. Aj film sa začína ako chorá žena, väzme dieťa, a ide s ním ku vodopádom, aby ho zhodila dole. A potom sa ide priznať vrchnosti ku hroznému zločinu. Vrahyňa je popravená, jej telo na odstrašenie vystavené v Diabľovom [...]

vojna na Ukrajine, výmena väzňov

ONLINE: Kyjevom otriasla séria výbuchov. Rusko aj Ukrajina pracujú na vízii prímeria

24.05.2025 07:55, aktualizované: 08:40

Po výmene zajatcov by si mali Moskva a Kyjev vymeniť svoje predstavy o prímerí a podmienkach, ktoré ho zabezpečia.

SR voľby24 prezident Forró Pellegrini podpora BAX

Hrabko: Nový poradca prezidenta je signálom voči menšinám. Pri pandemickej zmluve bola zbytočná konfrontácia

24.05.2025 07:25

Prijatie exšéfa aliancie Forróa za poradcu hlavy štátu je zo strany prezidenta Pellegriniho politickým signálom, že tému menšín považuje za dôležitú, uviedol publicista.

vyšetrenie, prevencia, nemocnica, Banská Bystrica

Unikátna novinka v Rooseveltke: Vzniklo tam špeciálne centrum, aké nikde inde na Slovensku nemajú

24.05.2025 07:00

Vďaka novému centru môžu mať pacienti svoje zdravie pod kontrolou ešte pred vznikom vážneho problému.

Sweden Holocaust

Orbán pomohol ruskému boháčovi, vďaka nemu ho mohli zvoliť za predsedu Európskeho židovského kongresu

24.05.2025 06:00

Miliardár Viačeslav Moše Kantor čakal tri roky na vyškrtnutie svojho mena zo sankčného zoznamu EÚ. Pričinil sa o to maďarský premiér Viktor Orbán.