Založ si blog

Goethe! (2010) – recenzia

Film má humorný začiatok, pojašený študent behá na záverečnú doktorskú skúšku. Neuspeje, a v spoločnosti nie je príliš obľúbený. Spolužiaci si z neho robili opičky. Bohatému ocinkovi praskli nervičky, synáčik predsa nemôže písať hlúposti.

Film má humorný podtón, potom naberá romantický podtón, keď na právnickom bále stretáva rovnako pojašenú ako on sám Lotte Buffovú.

Potom sa romantické scény medzi Goethe a Buffovou odohrávajú na statku jej otca, vdovca. Kde sa musí manuálne starať o domácnosť aj o mnoho mladších súrodencov. Potom sa na zrúcanom hrade, vernej kulisy neskorších Goethe diela, odohrá aj ľúbostná scéna. Každý špás niečo stojí. Ich romantickú scénu v romantickom prostredí zastihlo tak neromantické počasie, dážď, chlad. A neromantické prechladnutie. Film začína už naberať vážny podtón, keď jej schudobnený otec, obávajúci sa o budúcnosť svojich detí ponúkne, aby prijala dvorenie jeho zámožného kamaráta  Johanna Christiana Kestnera.

Film je obohatený zakázaným súbojom pre lásku ku Charlote medzi Goethe a Kestnerom. Potom šikanovanie Goetha na súde. Samovražda jeho nešťastne zamilovaného kamaráta v ich izbe.

A nakoniec scéna, kde nič netušiaceho Goethe idúceho s otcom v koči za chladného jesenného dňa v jeho rodnom meste ho vítali obyvatelia ako súčasnú celebritu. Jeho román Utrpenie mladého Werthera sa stál zo dňa na deň európskym trhákom. 

V záverečných titulkoch bolo, že tragicko-ľúbostne ladený román spôsobil sériu samovrážd v Európe. Na Wikipedii je to doplnené slovíčkom údajne. Pravda je, že v zrelšom veku sa Goethe od svojej prvotiny dištancoval.  Asi príliš v tejto knihe príliš odhalil svoje súkromie. A navyše tak bolestnou témou ako je nešťastná láska.

Vo filme padla aj veta medzi Goetheho otcom a jeho priateľom právnikom: Že títo mladí sú hrozní, morálka na úpadku. A ˇže staré hodnoty zanikajú. Priestor dostávajú iba vášne a záhuba.

Goethe sa stál zakladateľom nového literárneho kultúrneho smeru – romantizmu.

Ako v lotérii alebo ako u Debilov

05.05.2021

. Ešte stále pociťujeme kruté dôsledky kovidu, ale ešte horšie cítime následky ako nás Matovič štval jeden proti druhému. Teraz nás išli zastrašovať že drasticky zvýšia daň z nehnuteľnosti, až na tristo či viac eur mesačne. A neviem akú daň by potom platili vlastníci panelových bytov, keď zakrátko má životnosť týchto panelových bytoviek uplynúť. Potom [...]

To je čisté psychické tyranie

04.05.2021

Psychický teror Matovič ohľadom kovidu skončil. Začal novým terorom: najprv išlo o Hegerovu daň z nehnuteľnosti, ktorá sa mala až veľanásobiť, o tom média písali. A teraz prišiel s vydieraním, že buď bude daň z nehnuteľnosti stáť pár stovák ročne alebo zdvihne DPH na 25%. Na testovanie premrhal veľmi veľa peniazi, zrejme aj Rusom budeme musieť zaplatiť tzv. škodné [...]

Kauza Kristus – Lee Strobel, recenzia

14.04.2021

Navonok žije Strobel so svojou ženou „šťastným“ životom. Niečo však im chyba. A to je, aby mal srdce z ľudské, a nie z kameňa. Tak sa modlí jeho manželka. Strobel je zmenou jej správania znepokojený. Začne na vlastnú päsť aj za cenu flákania svojej práce pátrať po Kristovi, aby vylúčil alebo potvrdil jeho existenciu na základe historických dokumentov. Film [...]

Očkovanie / Vakcína /

Očkovať vakcínami od Moderny a Pfizeru sa môžu už aj osoby nad 50 rokov

06.05.2021 13:27

Od štvrtka je tiež možná registrácia sprievodu osoby nad 70 rokov cez upravený registračný formulár.

Richard Raši

Raši vyzýva, aby sa Slovensko začalo pripravovať na tretiu vlnu pandémie

06.05.2021 12:22

Poslanec Richard Raši poukázal napríklad na potrebu posilniť trasovanie kontaktov a vysvetliť ľuďom, aké podmienky budú platiť pre dovolenkárov.

Riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev

Múzeum SNP ide od Milanovej pod Naďa. Riaditeľ Mičev: Ministerka u nás nebola ani raz

06.05.2021 12:00

Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev sa o prechode pod ministerstvo obrany dozvedel len z médií a z celej situácie je poriadne znechutený.

koronavírus plaváreň

Testy potvrdili 343 infikovaných, počet hospitalizovaných klesol o 82

06.05.2021 10:06, aktualizované: 10:36

Pribudlo 34 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.