Filip August – Sme Francúzi!

7. augusta 2024, Gabriela Závacká, Nezaradené

Kto si myslí, že budem špiniť Filipa Augusta, politického nepriateľa Richarda levie srdce je na omyle. Nebudem ho špiniť ani v tomto článku, ani v románe, ktorý píšem. Takto robia anglickí, či americkí spisovatelia, kde Filipa, francúzskeho kráľa opisujú ako zradcu, podliaka, pomstichtivého.

 

S Richardom levie srdce v mladom veku mali priateľsky vzťah, podporoval ho proti otcovi, keď ho otec nechcel urobiť jeho následníkom trónu. Kráľ Henrich II. už mal takúto drastickú školu života, keď uznal spoluvládcu ešte počas svojho života. Tu znova možno vytknúť kráľovi Filipovi, že asi pomocou intrigami, dal ešte princovi Richardovi falošnú správu, že ho otec chce vydediť. Nanešťastie kráľ Henrich zomrel na zlomené srdce. A kráľom sa stál jeho syn Richard.

Louver Paríš 12. storočie.

 

Richard a Filip sa vybrali na križiacku výpravu do Svätej Zeme. Zima ich prinútila prezimovať na ostrove Sicília, títo obaja boli priateľmi až do chvíle, kým Richard nepovedal, že sa s so sestrou kráľa Filipa neožení, lebo už má snúbenicu, Berengáriu Navarsku. Odvtedy bola spolupráca týchto dvoch kráľov vo Svätej Zemi katastrofálna. Už Filipa nedržalo nič, aby ku dodržiaval morálny kódex. Osobne mne sa to nepáči, ale to viem pochopiť. Zapudil jeho sestru. Ku nepriateľstvu sa pridala aj žiarlivosť, ktorá kráľa Filipa zožierala.

 

V Ríme chcel od pápeža zrušiť sľub, ktorým ho Richard prinútil, aby prisahal na bibliu, že kým bude bojovať vo Svätej Zemi, francúzsky kráľ mu nesmie napadnúť územia vo Francúzsku. Pápež mu to našťastie zamietol. Filip mal pri sebe odborníka na špinenie povesti, bratranca biskupa z Beauvais. Ten okrem špinenia povesti sa neštítil ani tej najšpinavšej roboty – znásilňovania, plienenia, lúpenia. A Filip ho toleroval, potreboval ho.

 

 

A Filipovi prišla veľmi vhod, Richardova smola. Keď Richard vo Viedni padol do rúk urazeného rakúskeho vojvodu Leopolda. Richard mu osobne strhol vlajku z hradieb, keď ju tam Leopold dal nastoknúť. Ale malý vojvoda predsa by nemohol len tak konať, zajať azda najmocnejšieho kráľa Európy. Konal tak na príkaz spolupracovníkov kráľa Filipa a Henricha VI. cisára Sv. ríše rímskej a národa nemeckého. A dopadlo to kruto. Henrich VI. a rakúsky vojvoda umreli bolestivou smrťou, lebo pápež na nich uvalil cirkevnú kliatbu, kým nevrátia výkupné za anglického kráľa vo výške 200 000 strieborných. A obaja tieto peniaze pochádzajúce z najväčšej vydieračskej kauzy v stredoveku už minuli. Aj Filip August bol varený vo vlastnej šťave. Richard levie srdce získal za 5 rokov všetko čo stratil späť. A dokonca aj svoju sestru vydal za grófa z Toulous, tá sa do neho zamilovala. Potom sa cisárom stál Richardov synovec, a nadviazal diplomatické styky s povedané dnešnými názvami grófom Belgická, Holandska. Týmto francúzskeho kráľa Richard dokonalo izoloval,  dokonca aj uvalil obchodné emgargo.

 

Vojna unavovala ako aj kráľa Filipa, tak aj Richarda. Richard navrhol trvalé mierové riešenie. Za manželku pre syna francúzskeho kráľa navrhol svoju neter, dcéru kastílskej kráľovnej, jeho sestry. Nanešťastie, kráľ Richard bol zabitý v boji. Jeho mierový plán uskutočnila jeho matka Eleonóra Akvitánska len pár mesiacov po jeho smrti. Ale aj tak to nezabránilo rozpadu Plantagenetovskej ríše.  Na trón nastúpil Ján Bezzemok, ktorý mal v povahe si znepriateliť každého Raz v jednej hádke so svojim synovcom, vojvodom Artúrom Bretanským svojho synovca umlátil na smrť, keď bol opitý. Tento zločin nezostal nepotrestaný. Tentoraz Filip August, asi už napravený, Normandiu Bezzemkovi odňal v roku 1204. V roku 2114 kráľ Ján pomocou koalície nemeckého cisára a belgického grófa zaútočili na kráľa Filipa, aby Normandiu získali späť. Ale tu už vis maior bola na Filipovej strane, vyhral nad nimi.

 

„Sme Francúzi!“ Povedal kráľ Filip, otec tohto národa. Považovaný za jedného z najgeniálnejších kráľov tejto krajiny. Poddaným sa za jeho vlády žilo dobre. Ale nanešťastie prišiel rok 1223, keď Filip zomrel na maláriu. Po jeho smrti sa začalo uvažovať nad jeho svätorečením, ale jeho neusporiadaný súkromný život – s manželkou žil oddelene, a mal aj milenku sa od toho konania upustilo. Jeho anglický rival Richard levie srdce je za to maľovaný na oknách po mnohých kostoloch v celom Anglicku.