Keď sa nepriamo porušujú ľudské práva

23. januára 2021, Gabriela Závacká, Nezaradené

Ak existuje vôbec takýto pojem v právnej oblasti, ak nie. Tak tento pojem som si do článku vložila ja. Právo sa mení, tak ako spoločnosť, teda právo si prispôsobujú krajiny podľa svojich potrieb.

Teraz nekomentujem túto skoro rok výnimočnú situáciu, ani výnimočného Matoviča. Ale uvediem pár príkladov, kde sa poviem nepriamo porušujú resp. ti priložia nôž na krk: Spravíš to, alebo – nasleduje: nemožnosť plnenia tvojich práv, sankcia.

Prvý príklad: Občiansky preukaz. Nikomu sa nepáči nanútená fotka v občianskom preukaze. Musíš sa postaviť do fotobunky, kde ťa odfotia. A je jedno, či vyzeráš ako debil, ako kriminálnik na foto. Ak chceš žiť v štáte – právne existovať. Musíš sa tam vyfotiť. Predtým si si mohol vybrať, kde sa vyfotíš, a akú fotku dáš.

Druhý príklad: Americké sociálne siete ako napr. facebook: Autoritatívny, arogantný prístup ku používateľom. Nanucujú ti zmeny – dizajn, rôzne novelizácie, a nespýtajú sa ťa, či súhlasíš. Len tak bez príčiny ťa bloknú, za neurčitý prehrešok – porušil ste normy komunity. Ak sa chceš sťažovať, tak tvoju sťažnosť vybaví robot. Spravidla sa nedočkáš riešenia facebook problému. Ak chceš byť užívateľom facebooku, tak musíš súhlasiť s podmienkami pri zriadení svojho účtu. Inak tvoj problém. A navyše Pí Ar oddelenie facebooku nekomunikuje ani s americkými novinármi.

Tretí príklad: Prístup úradov práce, sociálnych vecí, rodiny: Občana hneď vyradia z úradu práce. Ak si chce uplatniť svoje právo, teda úrad práce je povinný. Koná ako úrad práce v banánových republikách.

Štvrtý príklad: Plynárne, elektrárne. Ak si chceš uplatniť právo, musíš zaplatiť asi 300 e ako zálohu. To ti vrátia, ak uznajú tvoj nárok, sťažnosť ako oprávnený. Ak neplatíš inkaso. Hneď ako je to možné, vypnú ťa. Ak zaplatíš už inkaso. Tak si dajú načas. Nerobí im problém, že človek žije v tme, v zime v zime, bez vody. Zákonná lehota tu je asi 30 dní, alebo 8 dní? Úrady využijú svoje právo, právo odpovedať v posledný deň lehoty.

 

Aj správanie sa úradov voči slovenským občanom je ako drezúra občanov. Musíš, musíš musíš.