Maslowová pyramida potrieb

6. decembra 2020, Gabriela Závacká, Nezaradené

Tento článok bude trocha iný ako ostatné, lebo veľa som tu prevzala zo zdroja – odkaz na internetovú stránku.

Spoločnosť veľmi zabúda na dôstojnosť človeka. Americký psychológ Maslow rozdelil ľudské potreby do skupín, nižšie obrázok. Aby človek mohol nielen napĺňať svoje základné biologické potreby, ale aj tie vyššie, proste byť happy.

Štátna a verejná správa na to zabúda. Na ľudské potreby, teda ľudskú dôstojnosť. Vieme ako s nami jednajú úrady. A všade po Európe, a za každej vlády, nielen u nás sa politikom úľavi, keď zomierajú starí ľudia. Ľudia s vysokým vekom sú im na ťarchu. Samozrejme, že nemusia ani pohnúť prstom. Ale uľaví sa im, keď tak hromadenejšie zomierajú starí ľudia. Lebo ľudia sa dožívajú vysokého veku, detí sa rodí menej. A vyplácanie dôchodkov veľa stojí. Tak chladne ekonomicky uvažujú politici po svete. A zo zákona aj urobia všetko preto, aby starých ľudí zachránili. Aj tieto opatrenia voči korone. Až takí bezcitní by neboli. A veriť hlúpostiam, že koronu vyvolala Čína z ekonomicko-politických dôvodov. U nás zatiaľ zomrelo asi 960 ľudí. Väčšina starých ľudí. Medzi nimi aj ľudia v produktívnom veku a známe mená. Ale je dokázateľné, že chorý, starý človek a človek v ťažkostiach pomoc štátu necíti.

Dôstojnosťou človeka v práci sa roky venuje JUDr. Mária Ritomská: https://www.youtube.com/watch?v=l2Tp43EDv7A&feature=emb_logo&fbclid=IwAR3W5vIMa0fDxXzNAKFcEr6lkr0l8yNiqCLoi_RaUWywYBhqfbfMMa8f4bk 

Marika vo videu sa prevažne venuje téme mobbing, bossing.

Kontakt na Mariku Ritomskú:

UDr. Mária Ritomská, predsedníčka OZ, Inštitút ochrany ústavných práv.
Inštitút ochrany ústavných práv –
právna osveta pre občanov
Mailové kontakty:
mariaritomska@stonline.sk
ioup.riesenia@gmail.com
JUDr. Mária Ritomská – predsedníčka OZ tel. č.: 091095358

 

 

zdroj:https://encyklopediapoznania.sk/clanok/5690/maslowova-pyramida-potrieb-a-ako-ju-mnohi-manazeri-uplatnuju-v-praxi Keď v roku 1943 publikoval americký psychológ Abraham Harold Maslow (1908-1970) svoje zistenia[1] o motívoch ľudskej činnosti a položil tak základy humanistickej psychológie, iste netušil, že sa najmä na základe jeho práce bude v nasledujúcich viac než 60 rokov vysvetľovať správanie ľudí v pracovnom prostredí. Pravdepodobne by ale bol dnes sklamaný, keby videl, ako jeho zistenia a myšlienky väčšina manažérov interpretuje a aplikuje v praxi pri motivovaní svojich podriadených.

Čo nám Maslow hovorí?

Podľa Maslowa je každé jednanie človeka riadené snahou napĺňať svoje základné potreby. Tie je podľa neho možné kategorizovať na: fyziologické potreby, potrebu bezpečia a istoty, potrebu spolupatričnosti, prijatia a lásky, potrebu uznania a úcty a potrebu sebarealizácie.

Usporiadaním jednotlivých kategórií do hierarchie, ako je znázornené na obrázku dole, vznikne tzv. Maslowova pyramída. Potreby na prvých troch úrovniach sú označované ako nedostatkové potreby, potreby na horných dvoch úrovniach predstavujú potreby rastu.