Zodpovednosť pre premiéra, štátne orgány a občanov

11. novembra 2020, Gabriela Závacká, Nezaradené

Za poslednú dobu sa objavuje slovo Zodpovednosť – testovanie, rúška, očkovanie.

 

Zodpovednosť musí byť, inak bez zodpovednosti by nebola demokracia, ale bordel. Ale tu na Slovensku sa nedá hovoriť ani o zodpovednosti, ani o právach. Iba o povinnostiach, byrokratickej buzerácií. Príkladom je napríklad tzv. celoplošné testovanie. Okay. Zodpovední občania resp, ak nechceli prísť o príjem, či prácu boli na testovaní. Mali zodpovednosť voči rodine. Premiér mal pocit zodpovednosti, aj keď nie v rukavičkách donútil ľudí ku testovaniu. A bolo zodpovedné, celé finančné bremeno hodiť na obce? Druhý príklad iba drobnosť, ale sú to rúška. Logické je, že keď človek má niečo na ústach, že potom vdychuje vlastné baktérie. Aby rúško plnilo svoj účel. Má sa meniť každé tri hodiny. A prať sa a dezinfikovať. Je tu zodpovednosť občanov, aj pokuta, ktorá sa môže udeliť, ak rúško nemá.  A občan si to má na svoje náklady sám zabezpečiť? Nie každý zarába. Cena kvalitného bavlneného  rúška je už od 3 e a vyššie. A nie každý vie šiť. A toto čo dávali samosprávy v marci, je smiešne. To je ako keď je jedna toaleta ku dispozícii pre 500 ľudí. Človek pracuje cca 8 h, plus cesta z práce. Tak potom by musel mať asi 4 rúška, aby nielen ľudia boli a on pred kovidom chránení, ale aby aj mu vlastné baktérie neznížili odolnosť. Rúško sa musí meniť každé tri hodiny. A dezinfikovať sa. A každý deň dokola. Asi 20 rúšok musí mať človek ku dispozícií. Lebo je to teraz „módny“ doplnok, ktorý nosíme so sebou. Človek ho stratí. Cena jedného rúška ako som napísala je 3 e x 10. Lebo človek musí mať aspoň toľko rúšok, aby ich mohol takto prať, dezinfikovať.

Tak kde je tu zodpovednosť štátu? A potom v lete, kopa reštaurácii, kúpalísk, kúpeľov mala hlboko do vrecká, aby boli zodpovední, a urobili hygienické opatrenia. A kde je tu potom zodpovednosť štátu? Prečo neprispel?  Spomeniem milý príklad z Rakúska. Aby bol pohľad na okná pekný, nestresujúci, tak štát tam dáva príspevky občanom, aby si posadili na okná kvety.

Na jednej strane tu občan má byť zodpovední, ale štát resp. politici nenesú žiadnu zodpovednosť. Nie je riešenie pád vlády a jej vystriedanie ďalšími pouličnými krikľúňmi. Treba prijať zákon na hmotnú a trestnú zodpovednosť pre verejných činiteľov, politikov. A dať im minimálnu mzdu, alebo nech makajú zadara. Potom sa do politiky budú hrnúť ľudia ktorí sa chcú niečo zmeniť, úprimne.

Na Slovensku panuje tzv. byrokratická buzerácia. Bola aj za Mečiara, Dzurindu, Radičovej, Smerákov a bude aj za Matoviča.  Richard Sulík, teraz určite bude mať záujem na tom, aby vydržali štyri roky, lebo si uvedomujú že toto je ich prvá a posledná príležitosť. Vládu už nepovalí ako to bolo za Radičovej. Minister financií Heger bude pokračovať v politike BB – byrokratickej buzerácie. Nie dosť, že malí hotelieri, reštaurácie, ubytovne, kúpaliská sú toho roku veľmi bité koronou, a ešte Heger ich urazí, keď povie, že tí, čo nechcú používať e – kasu, sú nepoctiví. V lete bol na nich záťah BB. A kde je tu zodpovednosť ministra, vlády? V Poľsku majú živnostníci voľnú ruku. Dokonca môžu na hraničných dedinách so Slovenskom predávať aj skazené mäso, a nič sa im zo strany hygieny nestane. A na Slovensku desiatky rokov panuje BB. Čo Richard Sulík povedal? Iba to, že chápe podnikateľov, že nechcú používať e kasu. A prečo ich nepodporuje? Nechce pád vlády.

Štát občanom na odvodoch, príjmoch zoberie cca 60 percent, tak potom prečo necítiť zodpovednosť štátu nad občanmi? Kde sú tie peniaze? Pomoc voči korone, nezamestnanosť, a iné negatíva? Jedna rodina žije celý život z malého príjmu, musia čarovať, aby vyšli z mesiaca na mesiac, a pritom nemajú žiaden príjem ako štát od občanov. Prečo rodina si dokáže zariadiť, aby prežila každý mesiac, aj za cenu škrtov? A vláda, štát, ktorý má 60 percent berie od občanov, nevie hospodáriť? Nemajú žiadnu zodpovednosť.