Založ si blog

Ako Sme vyrába konšpirátorov alebo manipulačne strihá dokumenty

 

OVideo denníka Sme – Neverili sme alebo Konšpirátori videlo cca 59 000 tisíc ľudí, video Juraja Chlebíka – ako reakciu Mariky Ritomskej videlo cca 60 000 ľudí. Presné počty sú pod videom.

Denník Sme asi sám nevedel, aký tip videá chcú natočiť. Preto dali aj účastníkom tohto projektu, nejasné, zahmlené zmluvy. Ako Marika Ritomská vo videu povedala, pár ľudí aj zmluvy nepodpísalo a odišlo preč. Jednou z podmienok bolo, že účastníci  musia súhlasiť so všetkým, čím automaticky strácajú možnosť podať žalobu na súde. Keď sa Marika Ritomská pýtala na nejasnosti v zmluve, tak jej odpovedali, že takto sa to robí bežne. Mykali so odpoveďou ako slizké úhory v ruke.

Zo začiatku poviem ľudovo našalili účastníkov projektu, že ide iba o sledovanie práce novinárov priamo v redakcii. Že oni sa budú pýtať, všetko čo ich na práci žurnalistiky zaujíma. Ale ako to už vidno z reakcie Mariky Ritomskej, keď sa jej redaktor pýtal na Lipšica, na Rusko, bola prekvapená, že oni budú spovedať ju, a nie ona ich. A takto cvičili aj s ostatnými troma účastníkmi.A vôbec také témy ako Lipšic, či Rusko, tam nemali čo hladať. Marika sa mala ich pýtať, nie oni jej. Nebola tam na to. Ale redaktor mal jasné pokyny, tak konal ako mu šéfka prikázala. Milšie mu bolo robiť šaša, než by ho za pár dní čakala studená dlažba a možno by si prácu už inde ani nezohnal.  A zmluva znela inak. A názov Konšpirátori sa zrejme zrodil po natočení a zostrihaní tohto filmu.

Podľa môjho názoru dosť dehonestujúce voči štyrom účastníkom projektu bolo, že musia nosiť tri dní tie isté šaty, vraj aby ich bolo rozoznať.

Kto má záujem, videa si pozrie, a urobí si svoj úsudok. Ja som len poukázala na také základné vecí.

Ak si pozriete tieto dve videá a porovnáte ich, Vy samy si urobte svoj názor. Ktoré video je myslené úprimne, ktoré je manipulačné.

A ešte jedna perlička: Keď prišla noví šéfredaktorka na Denníku Sme v roku 2014 pani Beáta Baloghová, Marika Ritomská v rozhovore s ňou poznamenala,že jedna novinárka jej povedala, že majú zakázané z denníka Sme sňou komunikovať. V konšpiračnom videu od Sme, táto pani šéfredaktora sa robila, že o ničom nevie, tvárila sa ako neviniatko. A príklad, dá sa to pozrieť na videu Mariky Ritomskej, v čase keď Smer prepustil odborára K. Magalu z práce zo ZSSR, bol súd. A Marika ta zavolala redaktora z tv Markízy. Tento aj prisľúbil, ale na druhý deň volal, že nemôže. Ak príde, tak dostane padáka.

 

Postreh: Marika Ritomská a ďalší traja účastníci vedeli do čoho idú, ale ich zvedavosť bola väčšia. A ako môžte vidieť vo videu Juraja Chlebíka, že na pokyn šéfredaktorky boli videá riadne scenzurované. Chýbala tam pasáž ako Marika rozprávala, že chcela byť novinárkou resp. sa jej tá práca páčila. Ako písala a poukazovala napríklad – nedostatočné osvetlenie na ulici, ako rozpráva šéfredaktorke, že ako poslankyňa chcela presadiť antimobbingový zákon. Toto zostrihali, a spravili z toho trhák, boli vystrihaní na obraz šéfredaktorky.

 

Poučenie: Dajte si veľký pozor, keď s Vami chce denník Sme, alebo iné mainstrímové médium uzavrieť zmluvu, aby neoklamali. Podotýkam. Účastníci projektu vedeli, aká je zmluva, ale boli zvedaví.

video Juraja Chlebíka, na facebooku ako Jozefa Chlebíka

 

 

Uverejnil používateľ Jozef Chlebík Sobota 29. júna 2019

 

video denníka Sme:

d

Psychiatrickí zabijaci v EÚ, USA na vzostupe, klasická vojna na zostupe?

11.12.2019

Európa bola tisícročia spustošená krvavými chamtivými vojnami. Len šťastné krajiny žili na istý čas v pokoji. Boli to happy country obkosené zúrivosťou boha Marta. Inak celá Európa to viac »

Palcové titulky plnia strany všetkých médii s tragickými spravami

10.12.2019

Teraz sa píše o strašnej smrti dvanástich ľudí, ktorá sa udiala v prešovskom vežiaku. Aj profesionálny šofér, ktorý robil pre pracovné agentúri. Robil veľa jázd, mal oslabené vnímanie, viac »

Začať sám od seba alebo zdravý životný štýl

01.12.2019

Človek v zamestnaní strávi asi 8 hodin denne + hodinka, dve cesta do práce. Tam strávi človek tretinu aj viac zo svojho života. A častokrát dnes sú tam zlé pracovné vzťahy. Keď človek čakal viac »

SR Bratislava NRSR Schôdza BAX

Obvinený Fico zacielil na prokurátora

12.12.2019 19:49

Predseda Smeru Robert Fico považuje svoje obvinenie z extrémizmu za nezmysel, podal proti nemu už aj sťažnosť.

India demonštrácie imigranti protesty

Polícia v Indii strieľala do demonštrantov, hlásia dve obete

12.12.2019 19:44

Ľudia tam protestovali proti návrhu zákona, ktorý nemoslimským imigrantom uľahčuje získanie občianstva Indickej republiky.

blaha Ľuboš

Blahu nemôžu z akadémií vyhodiť

12.12.2019 18:37

Majú hodnostári z akademického prostredia pôsobiť v politike? Otázku nastolilo Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied.

Ostrava, nemocnica, streľba

Zomrela žena, ktorú útočník v ostravskej nemocnici strelil do hlavy

12.12.2019 18:07

Počet obetí 42-ročného strelca po streľbe v ostravskej nemocnici tak vzrástol na sedem.