Ján Figeľ má pevný charakter

18. júla 2011, Gabriela Závacká, Nezaradené

Veľkú zásluhu na prijatí Slovenska do EU má práve Ján Figeľ. Opustil kultivovanú bruselskú politiku, vrátil sa na Slovensko, kde bol zvolený za predsedu KDH. Takto vstúpil do politickej džungli na Slovensku. Za posledný rok Figeľ, Radičová, Lucia Žitnianska, Daniel Lipšic patria medzi politikov, ktorých najviac urážajú pre ich zmysel pre spravodlivosť a férovú politiku.

Neprávom sa pripisujú Figeľovi škandály. Tieto útoky chcú zdiskreditovať Figeľa, aby sa tak stál nedôveryhodným. Figeľ má šťastie, že premiérom nie je Mikuláš Dzurinda, ale sympatická a dobrá Radičová. Obaja majú zmysel pre férovú politiku a pomoc ľuďom.

Ján Figeľ sa stál ministrom pred rokom. Prvá ohováračka bola, že aký má veľký príjem. Že ako ex komisár poberá veľké odstupné vo výške asi 10 000 eurá. Nový čas o ňom písal, ako o najbohatšom ministrovi Radičovej vlády. Je pravda, že iba on jediný poberá odstupné z bývalých eurokomisárov.  Figeľ je však známy svojou charitou. Napr. pred niekoľkými rokmi dal asi 5000 eurá na zvonicu v jeho rodnej dedine Čaklov. Keď vypukli povodne, dal zhruba 4000 eurá postihnutým povodňami.  A určite je toho ešte viac, čo ja neviem.

Ďalší azda najväčší útok na jeho osobu bol s tým jeho bytom na Groslingerovej ulici. O tom byte písať nebuderm, už sa o ňom mnoho popísalo. Už známejšie nehnuteľnosti od figeľovho bytu sú len Buckinghamský palác, Baker street – kancelária Sherlocka Holmesa. Už je známe, že byt bude venovaný nadácií, ktorá sa venuje handicapovaným ľudom. Ale akým, a akej nadácii bude byt prevedený, nie je ešte známe.

Ďalší útok bol, že poberal príspevok na dochádzku do Bratislavy vo výške asi 4 tisíc eurá, v čase keď bol v Bruseli. Bola o tom reportáž na Markíze. Ján Figeľ sa so svojou rodinou presťahoval do Bratislavy. A na východnom Slovensku bola jeho matka a sama. Častými cestami matke so svojou manželkou a deťmi konpenzoval jej samotu. Zrejme jeho mama sa do Bratislavy nechcela presťahovať.  Ján Figeľ ako poslanec zarábal viac, než ako tajomník zahraničných vecí. Túto funkciu prijal, aby pomohol Slovensku vstúpiť do EU.  A plat tajomníka je takmer o polovicu menší než plat poslanca.

Sú samé chváli na Jána Figeľa, keď pôsobil ako eurokomisár. Sám Barozzo Figeľa chválil, pre jeho prínos pre EU. Kto vie či práve o niekoľko rokov nebude Ján Figeľ zastávať vysokú funkciu v Európskom parlamente. Jeho veľký vzor Robert Schuman bol predseda Európskeho parlamentu. I bývalý poľský premiér Jerzy Buzek má funkciu v EU vysokú.  Zahraničie si váži Jána Figeľa, nášho slovenského Roberta Schumana, a na Slovensku na neho nadávame.