Kde sú odbory, keď ich skutočne treba?

31. januára 2011, Gabriela Závacká, Nezaradené

Podľa môjho názoru odbory boli zbytočné za Mečiar, Dzurindu, Fica aj Radičovej. Proste na figu. Kde boli odbory, keď ich robotníci skutočne potrebovali? Mám známych, ktorí boli zamestnaní v istom strojárksom podniku na Východe Slovenska. Mzdy im meškali. Robotníci, ktorí mali rodiny, potrebovali platiť šeky. Vodárne, elektrárne a iné inštitúcie, ktorým sa platia šeku nezaujíma, že zamestnávateľ sa unúva včas vyplatiť mzdu v lepšom prípade v horšom ju nevyplatí vôbec. Inštitúcie, ktorým platíme šeky chcú mať včas vyplatené inkaso. Ak nie, vypoja domácnosť od elektriny, vody, alebo nedajbože vysťahuje z bytu.

Za to sa predstavitelia odborov dobre zviditeľňujú ako teraz, pri rokovaniach tripartity.

Síce moje články sú prevažne historické, a málokedy sa tykajú súčasného politického stavu. A aj ten článok, sa politiky dotkne len okrajovo resp. novelizácie zákonníka práce.

Istý múdry muž povedal, že pred niekoľkými desaťročiami sa ľudia hádali pre náboženstvo, a v tom sa ľudia nevyznali. A v dnešnej dobe sú ľudia rozhadaní pre politiku, v ktorej sa ľudia vyznajú ešte menej.

Každý má právo na svoj politický názor. Ale aj tí, čo nemajú radi premiérku Ivetu Radičovú musíte uznať, že čo povedala na tlačovej konferencii, je zákonník na ochranu obyčajných robotníkov. Aspoň čo sa týka, skrátenia skúšobnej lehoty na mesiac. Ako to niekoľko krát zdôraznil minister Mihál. Podľa môjho názoru, by minister Mihál by bol autorom zákonníka práce za éry expremiéra M. Dzurindu, ktorý by sa dosť podobal zákonníku práce exministra sociálnych vecí L. Kaníka. Teda zákonník práce by veľmi zvýhodňoval podnikateľov.

Kde sú odbory, keď sa pravidlom stáva, že robotníci nedostávajú mzdu? V súčasnej stresovej dobe, sú to zamestnanci, ktorí ťahajú za kratší koniec.  Preto sa musí prijať taký zákonník práce, ktorý by bol spravodlivejší i pre zamestnancov i zamestnávateľom. Nie je dobre, keď má jedna strana veľa výhôd na úkor druhej.

Zatiaľ vláda premiérky Radičovej má len návrhy k novele zákonníka práce napr.

– mali by sa odstrániť privilégia verejných činiteľov

– výplata mzdy len elektronickou podobou

– dovolenka odstúpňovaná podľa veku

-skrátenie skúšobnej lehoty pre robotnícke profesie na jeden mesiac

– pružnosť pracovného času

Určite mi mnohí dáte za pravdu, že bez ohľadu na sympatie k pani premiérke to nie sú zlé návrhy. Uvidíme, ako sa to premietne do praxe.