Založ si blog

5 hviezdičková opacha v chránenom parku v Košiciach – Barci 2

Kriticky poznamenám, že ten prvý článok o chránenom parku bol taký bez ľadu a skladu. Nevuvidela som tam ani lokalitu, takže čitatelia mali dojem, že píšem kde si o parku z Marsu.

Barčiansky chránený park vznikol asi v 17.storočí. Súčasťou tohto  chráneného parku sú dva kašiteľly. Jeden kaštieľ už odkúpila mestská časť Barca. Tam sa nachádza miestny úrad, knižnica a pošta.

Druhý kaštieľ, síce menej pekný, ale kedysi udržiavaný a dnes zanedbaný kaštieľ kedysi patril košickému samosprávnemu kraju. Tento sporný kaštieľ /fotka vyššie/ slúžil ako internát pre miestne učitlište poľnohospodárske. Asi v roku 2002 sa miestne hospodárske učitlište presťahovalo do mesta, lebo prevádzka internátu a školy bola nákladná. A k tomu prispel aj vtedy nežiaduci jav, pokles žiakov. Takže neostávalo nič iné,m len za zlúčiť s iným učitlišťom. Odvtedy kaštieľ a blízka lokalita začala chátrať. K tomu zodpovedalo bezprostredné okolie zanedbaného kaštieľa. Tráva bola vysoká, miestni nepodarení vyrástkovia tam chodili fajčiť a piť. A dokonca aj pomaľovali aj steny kaštieľa.

Asi v roku 2006 župan JUDr. Zdenko Trebuľa predal tento kaštieľ veľkej firme Interhotel, ktorá patrí Rezéšovým. Nie je tajomstvom, že spoluvlastníci sú tam aj niektorí poslanci zo Smeru. Ako je známe, že ako Smeráci nadobúdajú majetok, nie je celkom v súlade s dobrými mravmi a zákonom. Ale to je iné káfe. Môj článok je veľmi subjektívny, mám smútok z toho, že zanedlho tam bude stáť 5 hviezdičková opacha v chránenom parku ako výsmech pre nás bežných smrteľníkov. Lebo sa vie, že aké sú sociálne rozidley na Slovensku priepastne. Ale ani o tom nie je môj článok.

Teraz k veci. Súhlas ku stavbe tejto luxusnej opachy udelilo miestne zastupiteľstvo v Barci. Neviem, či by to pomohlo, keby nesúhlasili. To neviem. Ale argumentácie boli, že si tam prácu nájde množostvo barčanov. Podľa môjho názoru si tam prácu nájde zopár barčanov. Lebo podmienkou na prijímanie do práce na miesto recepčných bude i primerný pekný zovňajšok, a dokonca i na miesto chyžných.

A ako to býva zvykom, u takýchto snobských stavieb, že priestory pre nás bežných smrteľníkov sa ohradia. A to bude výsmech pre nás jednoduchých ľudí, ktorí si nebudú môcť dovoliť zaplatiť také veľkoo pálky v tejto budúcej luxusnej opache.

barca_hotel2.jpg

toto je pohľad na model ako má táto snobská opacha vyzerať

S istým podnikateľom som sa rozprávala na tú tému o tom budúcom hotely, že sa mi to nepáči. On mi povedal, že chodil na služobné cesty po svete, a že je pekné, lebo parku bude aj primerane  upravený a budú sa tam konať firemné porady a žúry. Pekne upravený park to áno, ale my smrteľníci si ho budeme môcť pozrieť len cez ohradený múr. Budú tam stáť dráhe autá a esbeeskári. Je známe, že na Slvoesnku množstvo boháčov prišlo k peniazom rýchlo, česť vynímkam. My Slováci sa nemôžme porovnánvať s nejakým Anglickom, či Nemeckom, kde sa nachádzajú takéto luxusné hotely. Ja osobne mám rada 5 hviezdičkové i sedem hviezdičkové hotely. Ale tento hotel, a ja ho nazývam opacha, opacha preto, lebo je na veľmi nevhodnom mieste:

a, je to v chránenom parku. A Barca tak príde o tretinu parku. V Barci nemáme nič iné

b, nachádzajú sa v tesnej blízkosti dva kostoly

c, žijú tam jednoduchý ľudia.

d. nachádza sa tam sociálne zariadenie domov dôchodcov.

A luxusný hotel a bežní smrteľníci, typický protiklad na Slovensku. Na jednej strane majú bohatstvo, tí, čo si ho nadobudli nečestne, a na druhej strane sú ľudia, ktorí žijú od výplaty ku výplate.

V takom Anglicku sú také hotely bud v centre mestá, alebo v odlahľom kaštiely, či v nejakom peknom prírodnom prostredí.

A nejaké prekážky kládli ochránari, ktorí boli proti výrubu stromov. Ale ako to v písali v médiách. Výrub stromov v barčianskom parku dostál zelenú.

Teraz chodím okolo parku, bud do kostola, alebo tak. A mi srdce boli, ked vidím, že už tam navozili veľké škaredé rúry /zrejme na vodu/. Dnes som išla z kostola cez park, zo spodu. Je tam už vykopaná jama, kde tieto rúry budú vkladať.

A Barca tak prišla o jediný kopec, kde sa v zime deti mohli sankovať a lyžovať. Teraz akurát môžu ich rodiča voziť na Jahodnú, alebo môžu sedieť doma a nudiť sa.

A pre objasnenie sa písalo o barčianskom parku, že je zanedbaný. Objektívne poviem, že sú tam posadené pekné tulipány, trvalé kvety, trávnik sa pravidelne kosí, i keď miestami nie je pokosený. Zanedbaný je len pri tom kaštiely, kde bude táto luxusná opacha stáť.

Paradoxy na Slovensku

04.09.2013

1. Na obrázku hore je fotka 5 hviezdičkového hotela v mestskej časti Košice - Barca ako bude v blízkej budúcnosti vyzerať. Pre účely parkovania luxusných autíčok padnú za obeť asi 50 gaštanov. viac »

Môj výlet na Štrbské Pleso

11.08.2013

Svoj článok začnem oznámením, že som zmazala predošlý článok omylom. Z Košíc každú hodinu a štvrť chodí pravidelne rýchlik až do Štrby. Odtiaľ ide zubačka priamo na Štrbské Pleso. viac »

Sultán Sulejman alebo smrtiaca romantika

27.04.2013

Všetky ženy zbožňujú Sulejmana v historickom seriály Veľkolepé storočie (na Slovensku ako Sultán Sulejman). Právom. Okrem toho, že bol z jedným z najmocnejších vládcov vtedajšieho sveta, viac »

Srbsko, autobus

Nehoda autobusu v Pardubickom kraji si vyžiadala 29 zranených

18.10.2018 19:39

Autobus sa prevrátil na bok do poľa po tom, ako nad ním vodič údajne stratil kontrolu v dôsledku prasknutia pneumatiky.

Džamál Chášakdží

Účasť na konferencii v Rijáde sa pre nezvestného novinára zmenšuje

18.10.2018 18:26, aktualizované: 19:14

Vo štvrtok sa k bojkotu konferencie pripojili ministri z Británie, Holandska a Francúzska.

Turkey Saudi Arabia Missing Writer

Zabijak z Rijádu konzulovi: Zavri si papuľu!

18.10.2018 18:00

Turecké média denne zverejňujú informačné "úniky" ohľadne zmiznutia saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího, ktoré môže mať podľa novín The New York Times širšie súvislosti.

jaroslav málik

Inšpekcia rieši previerku bývalého policajného viceprezidenta

18.10.2018 17:37

Vlani vtedajší policajný prezident Gašpar oznámil podozrenie z možnej neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami Jaroslavom Málikom.

Gabriela Závacká

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 445088x
Priemerná čítanosť článkov: 7418x

Autor blogu

Odkazy