Založ si blog

Internet ako dvojsečná zbraň

Ešte nikdy v minulosti si ľudia neboli tak blízki a zároveň tak vzdialení ako teraz v dobe vyspelej počítačovej techniky. Keď som si zaviedla internet, ja som tiež mala taký skvelý pocit, že mám celý svet pre sebou. Ešte pred niekoľkými desaťročiami naši predkovia, keď chceli vidieť svojich pribuzných, naštartovali starú embečku, trabant, či fiat a šli niekoľko desiatok až stoviek kilometrov za nimi. Alebo si zatelefonovali. Teraz stačí prísť k písaciemu stolíku, zapnúť si PC, internet a stačí komunikovať.  To keby boli tušili naši predkovia, že aké možnosti nám prinesie výpočtová technika. Za posledné dva desaťročia vývoj výpočtovej techniky napreduje veľkými krokmi. Možno i najbohatšie inštitúcie majú problémy si zaobstarať novinky z výpočtovej techniky. A výrobok, ktorý sa v roku 2009 hrdil titulom najnovším je v roku 2010 už zastáralý. Toľko o pokrokoch vo výpočtovej technike.

Internet je vynález, ktorý umožňuje spojiť ľudí z celého sveta. Veľmi využívanou časťo internetu je jeho komunikačná časť. Túto komunikáciu zabezpečujú napr. spoločnosti: Skype on, ICQ, Facebook, Chat a ďalšie. Túto časť využívajú predovšetkým mladí ľudia. Internetové portály ako Facebook , Skype on, ICQ, majú svoj vznik a vývoj:

Facebook

je rozsiahly webový systém založený 4. februára 2004 Markom Zuckerbergom počas štúdia na univerzite. Pôvodne slúžil len študentom Harvardskej univerzity. Mark ho spustil zo svojej internátnej izby. Naprogramovanie mu vraj trvalo iba dva týždne. / cit. Z webovej stranky Wikipedia.

Tento systém umožňuje ľuďom vzájomne konunikovať.

Skype on, ICQ

Toto je bezplatná forma telefonovania pomocou internetu.

Youtube – je internetová databáza filmov, krátkych videí nahrávaných webovou kamerou či programov snímajúcich obraz obrazovky. Založil ju roku 2005 Chad Hurley. / cit. Z webovej stranky Wikipedia.

Toto sú len niekoľko z druhou internetovej komunikácie, ja som spomenula len tie, ktoré sa podľa môjho názoru najviac využívajú v našich končinách.

Facebook dokonca využívajú i veľké firmy  na výber svojich zamestnancov. Táto forma je menej formalnejšia, než pri ústnom výberovom konaní. Uchádzač o zamestnanie sa tam lepšie uvoľní.  Mám viacerých známych, ktorí sú zaregistrovaní na facebooku. Majú tam svoju fotku, základné údaje, meno, bydlisko. Kedysi nás rodičia učili, že sa nemáme rozprávať s cudzími ľuďmi, nehovoriť im svoje osobné údaje. A teraz stačí sa zaregistrovať, naťukať pár údajov a svoje osobné údaje „vytrúbiť“ do celého sveta. Takže toto je v hrubom rozpore, čo nás učili naši rodičia. Teraz mladšia generácia nemá obavy porušiť ponaučenia svojich rodičov. Osobne nemám nič proti tomu, že ľudia chcú takto nadviazať kontakty s inými ľuďmi, dokonca táto forma môže priniesť i veľa dobrého. Ale má to i druhú stránku mince – môžu túto formu zneužiť – pedofily, vrahovia, sekty. Nebezpeční sú najmä pre mladistvých aj dospelých, najmä opustených, naivných, ľahkomyselných.

Ďalšou veľkou nevýhodu je postupne odcudzenie sa. Na začiatku svojho článku mám vetu, že ľudia nikdy neboli tak blízko a tak ďaleko od seba. Internetová komunikačná sieť je veľkým prínosom pre starých a chorých ľudí, alebo pre ľudí v nemocniciach, alebo čo sa doma nudia, alebo pre tých hanblivejších, ktorí sa ostihajú nadväzovať kontakty. A šetrí i čas v dnešnej uponáhľanej dobe. Táto forma je veľmi nápomocná i pre manželov, pre členov rodiny, ktorých prinútila veľká nezamestnanosť opustiť svoje rodisko a odísť za prácou buď do Bratislavy alebo do zahraničia. Takto rozdelení ľudia môžu spolu komunikovať dokonca i pomocou webkamery, a je to zdarma. Lacnejšie ako telefón z mobilu, či pevnej linky.

No treba si dať pozor. Ani tieto internetové sociálne siete nemôžu nahradiť fyzický kontakt.
Veľké nebezpečenstvo hrozí najmä mladistvím žijúcich v panelákoch, ktorým rodičia prichádzajú až večer z práce a potom nemajú na nich čas. Mladiství si takto vytvoria svoju vlastnú realitu, lepšie povedané realitu v realite. Pomocou internetových sociálnych sieti nadväzuje kontakty s inými ľuďmi. Komunikuje nimi len formou mikrofónu alebo chatu. A postupne stráca fyzický kontakt s inými kamarátmi. Ako hovorí stará ľudová múdrosť: „Zíde z očí, zíde z mysle“. Až sa potom hovorí o závislosti na internete.

Mne sa páči na stránke Wikipedia to, že dopredu upozorní ľudí, že obsah nejakej témy je uražlivý a vulgárni.

Na záver dodám, že sú i mladí ľudia, ktorí sa venujú športu, pravidelne chodia darovať krv / najmä na stredných školách. A jeden z takýchto mladých mi povedal, že je taká doba. Ktorá si žiada robiť veľa vecí na internete.

No bohužiaľ, i ja som veľa na internete, keď píšem na nejakú tému, ako si najlacnejšie a najrýchlejšie zohnať materiál na danú tému? Len cez internet.  Ale zas nie všetko, historické materiály musím čerpať z kníh, trojrozmerných, nie na nete. Ale je na nás, či dovolíme, aby si z nás internet urobil svojich otrokov.

Paradoxy na Slovensku

04.09.2013

1. Na obrázku hore je fotka 5 hviezdičkového hotela v mestskej časti Košice - Barca ako bude v blízkej budúcnosti vyzerať. Pre účely parkovania luxusných autíčok padnú za obeť asi 50 gaštanov. viac »

Môj výlet na Štrbské Pleso

11.08.2013

Svoj článok začnem oznámením, že som zmazala predošlý článok omylom. Z Košíc každú hodinu a štvrť chodí pravidelne rýchlik až do Štrby. Odtiaľ ide zubačka priamo na Štrbské Pleso. viac »

Sultán Sulejman alebo smrtiaca romantika

27.04.2013

Všetky ženy zbožňujú Sulejmana v historickom seriály Veľkolepé storočie (na Slovensku ako Sultán Sulejman). Právom. Okrem toho, že bol z jedným z najmocnejších vládcov vtedajšieho sveta, viac »

smer, snem, richard raši

Raši predstavil opatrenia na podporu vzniku Smart Cities

23.07.2018 13:28

Prvý krokom bude vytvorenie webovej platformy pre Smart Cities, druhým zadefinovanie súboru aktivít na ich podporu a tretím zverejnenie výziev.

kataster, katastralny urad,

Kataster na jeseň rozšíri online služby

23.07.2018 13:00

Od októbra by sa mal kataster ešte výraznejšie priblížiť ľuďom. Od počítača, teda bez osobnej návštevy úradu a poplatkov, by sme toho mali vybaviť viac ako doteraz.

lekár očkovanie, vakcína, kliešte

Čínsku verejnosť pobúrila kauza chybných vakcín

23.07.2018 12:57

Spoločnosť Changsheng pri vakcíne proti besnote falzifikovala záznamy o výrobe a kontrole produktu a svojvoľne zmenila kritériá výrobného procesu.

alergia, nádcha, prechladnutie

Za nekosenie pozemkov s inváznymi rastlinami hrozia vysoké pokuty

23.07.2018 12:50

Momentálne je na zozname inváznych rastlín sedem bylín a štyri dreviny.

Gabriela Závacká

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 430415x
Priemerná čítanosť článkov: 7174x

Autor blogu

Odkazy