Založ si blog

Sv. Tomáš Becket – zavraždený v katedrále

Narodil sa v roku 1118 – zomrel 29.12. 1170

Pohľady na smrť sv. Tomáša Becketa, resp. či anglický kráľ Henrich II.  ho dal zákerne zavraždiť, alebo ta vykonali jeho štyria oddaní rytieri?

Sv. Tomáš Becket slúžil v katedrále omšu, keď dnu vtrhli štyria rytieri s vytasenými mečmi kričiac na neho, aby sa podriadil vôli svojho kráľa. Tomáš Becket si pevne stál za svojím presvedčením, na čo sa hneď štyria rytieri vrhli na neho, a bodali mečmi.

Čo tomu predchádzalo?

Išlo tu o kolíziu dvoch práv – cirkevného a svetského. Kráľ Henrich II. presadzoval tzv. Clarendonstké zákony, kde si vyhradzoval právo zasahovať do cirkevného práva a zákazoval kňazom odvolať sa do Ríma pápežovi. Tomáš Becket chcel uchrániť nezávislosť cirkvi od kráľovskej moci.

24.  decembra sa konala hostina v Ruáne – v Normandii, na ktorej kráľ Henrich II., svojím výbuchom hnevu spôsobil veľkú tragédiu. Prišla duchovná delegácia z Anglicka, samozrejme boli to kňazi, ktorí nemali Becketa v láske. Kráľovi oznámili, že canterburský arcibiskup odmietol uznať korunováciu jeho syna za platnú. Henrich II. sa rozzúril, začal hádzať predmetmi okolo seba a zvolal: „Či sa nenájde niekto, kto ma zbaví tohto nehodného kňažúra?  Čo za háda som si to choval na prsiach?!“ Na to sa hodil na zem, a jeho zvíjanie pripomínalo epileptický záchvat. Štyria kráľovi oddaní rytieri vidiac takéto „utrpenie“ svojho kráľa sa rozhodli vykonať svoj hrozný zločin. Je pravdepodobne, že hneď nemali v úmysle arcibiskupa zabiť. Chceli ho len postrašiť, ale keď videli jeho veľké odhodlanie – zavraždili ho.

Podľa tohto príbehu to vyzerá, že Henrich II. bol za zavraždenie svojho priateľa zodpovední len svojím výrokom v afekte. Okrem toho mal povesť spravodlivého panovníka.

Prichádza do úvahy aj druhá možnosť, že to vystúpenie Henrich II. len zahral, na čom sa mohol dohodnúť zo svojimi štyrmi rytiermi. Isté však je, že týchto rytierov kráľ nepotrestal, čím na seba vrhol oprávnenie podozrenie, že tak rozkázal on.

Následky

Následky však boli pre kráľa Henricha II. kruté, či už mohol za priateľovu smrť alebo nie.

Spikli sa proti nemu francúzsky kráľ a škótsky kráľ, dokonca i jeho manželka i synovia. Celý svet bol zhrozený kráľovým konaním.

Henrich II. keď sa dopočul o Becketovej smrti za zatvoril na svojom hrade, a nikoho k sebe nevpúšťal. Názory na jeho konanie boli rozdielne, jedny si mysleli že za svojím priateľom smúti úprimne, iní že to len hrá.

V roku 1173 bol Tomáš Becket vyhlásený za svätého.  Henrich II. v Canberburskej katedrále toho istého roku verejne sa kajal za svoju vinu. Prehlásil, že nedal zavraždiť arcibiskupa, nechal za zbičovať pred svojimi poddanými.

Štyria rytieri sa tiež kajali, odišli bojovať do Svätej Zeme, kde všetci padli v boji.

Smrť kráľa Henricha

Posledné jeho roky musel čeliť svojím rebelujúcim synom. Najstaršiemu synovi Henrichovi, ktorý sa ho pokúšal dva krát zavraždiť. Syn Henrich mu nevedel odpustiť vraždu Becketa. Nakoniec najstarší syn Henrich zomrel v roku 1186, tri roky predtým zomrel Geodfrey. A azda najkrutejšieho sklamania sa dočkal priamo na smrteľnej posteli, keď mu jeho dvoran oznámil, že najmladší syn Ján ho tiež zradil.

Henrich II. zomrel na francúzskom hrade Chinon.

Keď starý kráľ ležal na katafalku, prišiel mu vzdať poslednú úctu jeho syn Richard levie srdce, ktorý bol jeho právoplatným dedičom. Jediný kto oplákal starého kráľa bol Richard. Dokonca ho museli vyniesť von lebo stratil vedomie pri pohľade na otcovu zničenú tvár.

Richard levie srdce si vyčítal svoje správanie k otcovi ešte roky po tom.

Paradoxy na Slovensku

04.09.2013

1. Na obrázku hore je fotka 5 hviezdičkového hotela v mestskej časti Košice - Barca ako bude v blízkej budúcnosti vyzerať. Pre účely parkovania luxusných autíčok padnú za obeť asi 50 gaštanov. viac »

Môj výlet na Štrbské Pleso

11.08.2013

Svoj článok začnem oznámením, že som zmazala predošlý článok omylom. Z Košíc každú hodinu a štvrť chodí pravidelne rýchlik až do Štrby. Odtiaľ ide zubačka priamo na Štrbské Pleso. viac »

Sultán Sulejman alebo smrtiaca romantika

27.04.2013

Všetky ženy zbožňujú Sulejmana v historickom seriály Veľkolepé storočie (na Slovensku ako Sultán Sulejman). Právom. Okrem toho, že bol z jedným z najmocnejších vládcov vtedajšieho sveta, viac »

justičný paláca, súd, justičák,

Za pokus o vraždu bosa ‘sýkoriek’ Čongrádyho dostal hlavný obžalovaný 23 rokov

21.02.2018 14:06

Sergeja M. a ďalších obžalovaných odsúdil senát Okresného súdu Bratislava I.

Vinice, vinohrady,

Vinohradnícke obce pribudli, vinice ubudli

21.02.2018 14:00

Počet vinohradníckych obcí na Slovensku sa rozšíri na 702. K súčasným 503 obciam so štatútom vinohradnícka pribudne ďalších 199.

Nemecko, havária autobusu, školáci, Eberbach

Zrážka niekoľkých vozidiel a školského autobusu si vyžiadala 19 zranených detí

21.02.2018 13:57

V školskom autobuse sa na plavecký výcvik viezlo okolo 40 detí.

Kaczyński

Kaczyňského bývalý imidžmejker navrhuje založiť múzeum ‘polokaustu’

21.02.2018 13:55

Kochan vo svojom článku píše, že návštevníci by mali múzeum "polokaustu" opúšťať s vedomím, že Poľsko a Poliaci "mohli v súčasnosti nebyť".

Gabriela Závacká

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 413101x
Priemerná čítanosť článkov: 6885x

Autor blogu

Odkazy